Kripto Para Piyasası Toparlanırken, Bu Altcoin’ler Geride Kaldı

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, geçen hafta meydana gelen tarihi çöküşün ardından toparlanmaya başlıyor. Ancak ilk 10 kripto para arasında yer alan Polkadot (DOT) ve Dogecoin (DOGE) gibi bazı coin’lerin bu kayıpları telafi etmesi daha uzun sürüyor.

Bitcoin’in 30.000 dolar’a %40’lık düşüşünün birçok nedeni vardı, ancak döngüsel piyasa davranışı bir yana, Bitcoin madenciliğine dair çevresel kaygılar şüphesiz tartışmanın ön saflarında yer aldı.

Elon Musk, Tesla’nın Bitcoin’i satın aldığını açıkladığında, tarihi bir fiyat rallisine neden oldu ve Elon Musk, Tesla’nın Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kabul etmeyi bırakacağını duyurduğunda, neredeyse eşit güçte bir fiyat düşüşü başlattı. Çin’in gelen baskı duyuruları, panik satışını ve çevresel tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Ama bir kez daha Elon Musk’ın tweet’leri piyasayı canlandırdı. Milyarder Pazartesi günü “Kuzey Amerikalı Bitcoin madencileriyle konuştuğunu” duyurdu. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor tarafından koordine edilen Kuzey Amerikalı madencilerle yapılan toplantı, Bitcoin için yenilenebilir enerji kullanımını teşvik etmeyi amaçlayan gizemli bir Bitcoin Madencilik Konseyi’ni doğurdu. Bu gelişme, Bitcoin boğalarının yükseliş beklentilerini yeniden canlandırmak için duymaları gereken türden bir haber gibi görünüyordu. Başkan Joe Biden’ın bugün 6 trilyon dolarlık yeni bir bütçe açıklaması da zarar vermedi.

Bitcoin şu anda 40.000 dolar’ın hemen altında işlem görüyor ve bu da onu geçen hafta kapanış fiyatının %1.3 altına düşürüyor. Fiyat kısa süreli düşüş eğilimini koruyor, ancak, Mayıs ayının başından bu yana ilk kez BTC yukarı yönlü ivme işaretleri gösteriyor.

Çoğu Altcoin, Liderleri Bitcoin’i Takip Ediyor

Bazı önemli istisnalar dışında, piyasa değerine göre ilk 10 kripto para biriminin geri kalanında işler çok benzer bir görünüme sahip.

Ethereum şu anda bir hafta için biraz yükselirken (%1’den az) ve Uniswap (UNI) yaklaşık %10 artarken, Polkadot ve Dogecoin gibi diğer kripto paralar için işler o kadar iyi gitmiyor.

Dogecoin yatırımcıları, geçen haftaki piyasa çöküşünden bu yana tartışmasız en çok kaybedenler arasındaydılar. Coin, piyasa değeri sıralamasında üçüncü sıradan altıncı sıraya geriledi ve son yedi günde %17 değer kaybetti. Fakat bu, Polkadot’un yanında geçen haftanın ikinci en kötü düşüşü. DOT şu anda, 24 dolar’dan işlem görüyor, ama çöküşten önce 48 dolar’a kadar çıkmıştı. DOT haftalık bazda %18.45 ve aylık %32 kayıp yaşamış durumda.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Decrypt


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.