Mart 16, 2024

Kripto Para Piyasası Neden Düşüşe Geçti: İşte Bu Aşamada Takip Etmek İsteyebileceğiniz Varlıklar!


Hafta sonu, kripto para piyasası lider kripto para birimi Bitcoin’in altına düşmesiyle bir düşüş yaşadı. Son üç gündeki arz baskısı, Ethereum ve XRP’de %7-8’lik düşüş, Cardano’da %5’lik bir düşüş ve en popüler meme coin’ler olan Dogecoin ve Shiba Inu’da %9-11’lik bir düşüşle sonuçlandı. Bu da piyasa genelinde bir düzeltmeye işaret etti.

Ancak, sektör uzmanları bu düşüşü, alıcıların yeniden güç toplaması için ortak bir geri çekilme olarak görüyor. Dahası, bu düzeltme, bir varlığın daha yüksek seviyelerde sürdürülebilirliğini doğrulayabilir ve bir sonraki yükseliş dalgası öncesinde uygun giriş fırsatları sunabilir.

Ayrıca, Wu Blockchain’in 15 Mart tarihinde dikkat çektiği ETF hareketlerine göre, Bitcoin spot ETF’lerine toplamda 198 milyon dolarlık net giriş olduğu bildirildi. Bitcoin fiyatı, ETF’ler aracılığıyla önemli bir girişe tanık olmaya devam ediyor. Grayscale’in GBTC’si 139 milyon dolarlık net çıkışla karşı karşıya kalırken, Fidelity’nin ETF’si 155 milyon dolarlık net girişle öne çıkarak toplamda 6,87 milyar dolarlık tarihsel net girişe katkıda bulundu.

Ethereum (ETH)

bitcoin fiyat analizi

Ethereum (ETH), akıllı sözleşme işlevselliği aracılığıyla merkezi olmayan uygulamalar (dApps) için bir platform sağlayarak blok zinciri sektöründe öncü bir güç olarak konumlanmıştır. Birçok kripto projesi ve Merkezi Olmayan Finans (DeFi) ekosisteminin temelini oluşturuyor.

Mevcut piyasa değeri 445,7 milyar dolar olan Ethereum, ikinci en büyük kripto para birimi olarak yer alıyor. Ancak, son piyasa gerilemesi ETH fiyatının 4091 dolardan 3709 dolara düşerek %9,3’lük bir kayıp yaşamasına neden oldu.

Günlük zaman dilimi grafiği, Ethereum fiyatının, alıcıların kontrolünü yeniden ele geçirmesi için potansiyel talep bölgesini belirlemeye yardımcı olan %23,6 Fibonacci geri çekilme seviyesinde destek aradığını gösteriyor.

Eğer arz baskısı devam ederse, madeni para sahipleri %38,2 ve %50 Fibonacci seviyelerine denk gelen yatay destek seviyeleri olan 3360 dolar veya 3135 dolara doğru bir düşüş görebilirler.

Solana (SOL)

Solana (SOL), düşük işlem maliyetleri, ölçeklenebilirlik ve hızlı işlem hızı gibi özellikleriyle tanınan bir blok zinciri platformudur. Benzersiz hibrit protokolü, işlemler ve akıllı sözleşme yürütme için önemli ölçüde azaltılmış doğrulama sürelerine imkan tanır.

Mevcut piyasa düzeltmesine karşın, Solana fiyatı günlük grafikteki altı yeşil mumla kanıtlanan istikrarlı bir toparlanma sergileyerek, benzerlerinden daha iyi bir performans gösterdi. Bu yükseliş, SOL’un değerini 196 dolara yükselterek mevcut piyasa değerini 86,6 milyar dolara çıkardı, bu da %45’lik bir büyümeye işaret etti.

SOL fiyatındaki son olumlu momentum, şu anda yaklaşık 11,3 milyar dolar olan önemli bir işlem hacmiyle desteklenmektedir. Bu yoğun ticaret faaliyeti, fiyatı 205 ve 243 dolar aralığındaki direnç seviyelerine yaklaştırabilir.

Öte yandan, temel destek seviyeleri 169 ve 140 dolar civarında bulunmaktadır.

Chainlink (LINK)

LINK, kripto alanında, blok zinciri akıllı sözleşmeleri ile harici veri kaynakları arasında bir köprü görevi gören ve gerçek dünyada uygulanabilirliklerini artıran merkezi olmayan oracle ağlarından oluşan bir ekosistem olarak öne çıkıyor.

Chainlink ağının yerel kripto para birimi olan LINK, son zamanlarda günlük grafikte görülen testere hareketiyle vurgulanan volatilitede önemli bir artış yaşadı. LINK fiyatı şu anda 1,16 milyar dolarlık işlem hacmi ve 11,36 milyar dolarlık piyasa değeri ile 19,33 dolardan işlem görüyor.

Daha geniş bir piyasa düzeltmesi, Chainlink fiyatındaki aşağı yönlü ivmeyi uzatırsa, madeni para sahipleri 17,5 dolar ve 16,6 dolar seviyelerinde destek arayabilirler. Alternatif olarak, alıcılar 17,5 dolar ve 16,6 dolar seviyelerinde önemli bir arz baskısıyla karşılaşabilirler.

Mevcut Bitcoin fiyatındaki düzeltme eğilimi, tükenen yükseliş momentumunu yeniden kazanmayı amaçlayan bir ralli sonrası düzeltme olarak görülüyor. Başlıca altcoinler, yerel desteği yeniden test eden ve potansiyel trader’lara indirimli bir değer sunan arz baskısından etkileniyor.

Kaynak : CoinGape

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?