Ocak 25, 2022

Kripto Para Piyasalarında Gözler Bu Tarihe Çevrildi! Kritik Gelişme Piyasayı Nasıl Etkileyecek?

ABD Merkez Bankası Fed, 26 Ocak 2022 çarşamba günü saat 22.00’da faiz ile ilgili kararını duyuracak. Başta kripto para yatırımcıları olmak üzere, piyasalar Fed’den gelecek açıklamaya kilitlendi. Peki FED’in faiz konusunda nasıl bir karar vermesi bekleniyor?

Finansal piyasalar son haftalarda vahşi bir volatiliteye tanık oldu. Bu hareketin temel sebebi olarak, piyasa uzmanları Fed’e dikkat çekti. Bilindiği üzere Fed 6 Ocak tarihinde, 14-15 Aralık 2021’de düzenlenen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının tutanaklarını yayımladı. Tutanaklar, faiz artışının piyasa beklentisinden daha erken olabileceğini gösterdi. Kripto piyasası ilk darbeyi burada aldı diyebiliriz. Ardından Rusya-Ukrayna gerginliği artması, SEC’nin MicroStrategy’nin Bitcoin muhasebeleştirme yöntemini reddetmesi gibi endişe yaratan gelişmeler düşüşü hızlandırdı. Görüldüğü üzere Fed faizi artırmamasına rağmen, artışın yakın zamanda gerçekleşeceği beklentisi bile piyasanın sarsılmasına sebep oldu. Kısaca bu süreçte Fed’in şahin tutumuna dair bir fiyatlandırmaya tanık olduk diyebiliriz.

Şu an ise yatırımcılar, Fed’in bu haftaki yılın ilk politika toplantısının sonucunu bekliyor. Yatırımcılar, merkez bankasının bu yıl faiz oranlarını ne kadar hızlı artıracağını ve pandemi döneminde uygulanan ekonomik teşviki geri çekebileceğini ölçmek için politika yapıcıların yorumlarına kitlenmiş durumda. Fed söz konusu toplantıyı 25-26 Ocak 2022 tarihleri arasında yapacak. Toplantıya ilişkin kararlar 26 Ocak tarihinde açıklanacak. Fed’in faiz oranlarıyla ilgili herhangi bir açıklaması hem geleneksel hem de kripto piyasaları için anında etkilere sebep olabilir.

Peki toplantıdan nasıl bir sonuç çıkması bekleniyor?

Genel olarak piyasa, Fed’in Mart ve sonrasında faiz artışına gitmesini bekliyor. Fed’den bir faiz artırımı gelirse piyasa yeniden düşüşe geçecektir. Ancak Mart’a kadar böyle bir kararın gelmesi beklenmiyor.

Popüler analistlerden Michaël van de Poppe de, “Yarınki FED FOMC toplantısı, bu hafta çok fazla volatilite göreceğimiz anlamına gelebilir.” diyerek yatırımcıları uyardı.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.