Mart 19, 2019

Kripto Para Geleneksel Paranın Yerini Alamaz: IMF Açıklaması

IMF yetkilileri, (Uluslararası Para Fonu) kripto paranın son zamanlardaki popülerliğine rağmen, geleneksel paranın yerini alamayacağını söyledi.

IMF’nin ekonomistlerinden Antoine Bouveret ve IMF’nin ekonomist yardımcısı Vikram Haksar “Hype’a rağmen, kripto paraların hala temel değer deposuna sahip olmadığını ve hesap birimi olarak kullanılmadığını söyledi. “
“Kripto paraların değerleri çok değişken olduğu için, kullanımları çok az”

Dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin, Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesi 20.000$’dan 3.000$ seviyelerine kadar geriledi ve değerinin %80’ini kaybetti.

Kripto para birimi, bu hafta Abd dolarına karşı %3’lük bir yükselme ile 4.000$’a yükseldi.
CoinMarketCap.com verilerine göre tüm kripto paraların piyasa değeri, 2017 Aralık’taki 600 milyar dolarlık yüksek bir rakamdan bu hafta itibariyle 139 milyar dolara geriledi.

Kripto paraların fiziksel para birimine göre hem avantajları hemde dezavantajları var.
Avantajlarından biri elektronik para biriminin işlemleri daha hızlı yapması ve sınırsız mülkiyet devri yapmasını kolaylaştırmasıdır. Dezavantajlarından biri olarakta siber saldırı sebebiyle çalınan kripto paraların takip edilmesinin zor olmasını söyleyebiliriz.

Bouveret ve Bay Haksar, “Birçok kripto para biriminin anonim olması ve bunları yapan insanların kimliksiz şekilde olması para aklama ve terör finansmanında kullanılmaya karşı savunmasız bırakıyor “ dedi.
IMF başkanı Fintech konferansında blockchain için yaptığı açıklamaları tekrarlayarak “para transferleride dahil olmak üzere uluslararası transferlerin maliyetini azaltıp finansal katılım açısından teşvik edebileceğini” kabul etti.

IMF’nin anketininde belirttiği üzere, dijital para birimleri finansal katılım, mahremiyet ve güvenlik konularında kamu politikası hedeflerine ulaşmak için yardımcı olabilir.
“Bu tarz ödeme şekillerinin kullanılmasının yanında, az sayıda büyük çaplı özel ödeme sağlayıcısının çok fazla güce sahip olabileceği durumundan da kaçınılmalıdır.

Kaynak: Thenational.ae

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?