Kripto Para Borsaları, Haziran Ayında Büyük Darbe Aldı

BitMEX Research, CryptoCompare verilerini baz alarak hazırladığı son raporunda, kripto para birimi hacimlerinin Haziran ayında önemli ölçüde azaldığını belirtti. Spot borsalar işlem hacminin yarısına yakınını kaybetti ve bu da ticaretin sorunsuz gerçekleştiği ay boyunca 642,6 milyar dolarlık bir düşüşe karşılık geldi.

Üst seviye borsaların spot hacmi %36 düşüşle 177 milyar dolar seviyesine geriledi. Daha düşük seviyeli işlem platformları için durum daha da kötü: bunların hacmi ise yüzde 53’lük bir kayıpla 466 milyar dolara düştüğü belirtildi. En büyük üç borsa arasında (Binance, OKEx ve Coinbase), Brian Armstrong liderliğindeki Coinbase borsası, hacminin yüzde 36’sını kaybederek en büyük darbeyi aldı.

Binance ve OKEX, Haziran ayında diğer üst seviye borsalara göre hacim açısından en iyi oyuncular olarak değerlendirildi. İlk 15 üst seviye borsa arasında şu anda toplam spot hacminin yaklaşık dörtte üçünü temsil ediyorlar. Binance, Haziran ayında 41.8 milyar dolar (%19.6 düşüşle) işlem hacmiyle en büyük üst seviye borsa oldu. Bunu OKEx 40.6 milyar dolar (% 29.0 düşüş) ve Coinbase ticareti 6.86 milyar dolar (% 38.5 düşüş) izledi.

Haziran, BitMEX ve Deribit gibi türev borsalar için hacimde toplam yüzde 35,7’lik düşüş kaydeden en kötü aydı. Bununla birlikte, spot borsa hacimlerine kıyasla çok daha iyi çalıştılar, bu yüzden türev borsalar halihazırda tüm kripto ticaretinin yüzde 37’sinden sorumlu. CME’nin vadeli işlem hacmi %23 azalırken, Haziran ayında opsiyon ticaretindeki hızlı büyümesi bu zararı telafi etti.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.