Kripto Para Birimi Yatırımcılarına Önemli Uyarı!

0

FBI, çevrim içi kripto dolandırıcılarının kurbanları sahte kripto para planlarına alet edebilmek için artık flört uygulamalarını kullanmaya başladığını söylüyor. Geçen yıl pandeminin bütün dünyayı vurmasıyla birlikte insanlar, araştırmacıların “davranışsal salgın” dediği bir şey olan yalnızlıktan muzdarip olmaya başladı. İnternet de bu noktada insanların imdadına yetişti ve flört uygulamalarının baş döndürücü bir hızla yükselmesiyle insanların yeni partneri haline geldi. Geçen yıl, sadece Kuzey Amerika’da 1.400 flört sitesi açıldı.

Dijital gizlilik uzmanı ProPrivacy’den Hannah Hart konu hakkında şunları belirtti:

“Dijital dünya bizim yeni flört alanımız. Ne yazık ki, cinsel şantaj dolandırıcıları da bu evrimden fayda sağlar oldu. İster catfishing (sahte bir sanal kimlikle insanları kandırma), ister bir kurbana sevgi göstererek manipüle etme, isterse tek gecelik ilişki kültüründen yararlanarak olsun, söz konusu dolandırıcı, çevrim içi bir ilişkiyi hızla ilerletebiliyor.”

2021’in ilk yarısında, FBI’ın İnternet Suçları Şikayet Merkezi (IC3) 1.800’den fazla çevrim içi dolandırıcılık şikayeti aldı. Bu faaliyetler, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 130 milyon dolardan fazla kayıpla sonuçlandı. Kripto para birimlerini içeren çevrim içi aşk dolandırıcılıkları artık yeni bir tür güven dolandırıcılığının haline geldi.

Çevrim içi flört uygulamalarında kripto dolandırıcıları

Ajansa göre, bu dolandırıcılıkların failleri önce kurbanlarıyla güvenilir bir romantik ilişki kurmak için zaman harcıyorlar. Daha sonra kripto para birimleri konusunda sahip oldukları bilgiler hakkında övünerek kurbanlarını “son derece ödüllendirici yatırım planlarına” katılmaya ikna ediyorlar.

Kısa süre sonra kurban, yatırım portföyüne benzeyen ve hayatında bir kez karşılaşabileceği bir fırsat sunan bir web sitesine yönlendiriliyor. Kısa bir süre içinde, av bir “kâr” elde ediyor ve bunu başarılı bir şekilde geri çekmesine izin veriliyor, ancak bu yalnızca ilk seferde gerçekleşiyor. Dolandırıcı, kurbanlarını ‘hızlı hareket ederlerse’ daha fazla kâr elde edecekleri vaadinde bulunmaya devam ediyor. Ancak ikinci ‘kâr’ın çekilmesi sırasında kurban vergiler, harçlar ve para çekme limitleriyle karşı karşıya kalıyor.

Ayrıca, oldukça derinlikli bir plan yürüten ve her şeyi düşünen dolandırıcılıklar, sahte bir “müşteri hizmetleri grubu”na bile sahipler. Kurbandan müşteri hizmetlerine yansıtılan herhangi bir şüphe belirtisi, dolandırıcının ortadan kaybolması için gerekli işareti veriyor. Bu dolandırıcılığın sonucunda mağdur sadece yatırımlarını kaybetmekle kalmıyor, aynı zamanda büyük bir güven sarsıntısı ve kalp kırıklığıyla baş başa kalıyor.

Dolandırıcılığın sınırı yok!

Kripto dolandırıcılığı için kullanılan bir diğer taktik ise cinsel şantaj. Bunun için, IC3 bu yıl bu konuda 16.000’den fazla şikayet aldı ve kayıplar 8 milyon doları aştı. Dolandırıcı, kendi müstehcen içeriğini paylaşarak kurbanlarını da kendi fotoğraflarını atmaya teşvik ediyor. Suçluların kullandığı fotoğrafların çalıntı veya sahte olması ya da yem bir video için modeller kiralanması nedeniyle failin kimliği genellikle sahte oluyor. Daha sonra fail, mağdurun müstehcen içeriğini ailesine ve arkadaşlarına ifşa etmekle tehdit ederek ödeme talep ediyor. IC3’ten alınan bilgilere göre Grindr ve Feeld gibi LGBTQ+ uygulamalarını kullanan birçok kişi bu dolandırıcılığın pençesine düştü.

FBI, insanlara yalnızca çevrim içi olarak tanıştıkları birinin tavsiyesine dayanarak para göndermemelerini veya ticaret/yatırım yapmamalarını tavsiye ediyor. Kişisel finansal bilgilerinin hiçbirini bu kişilere açıklamamalarını ve tanıştıkları kişilerin kendilerini hızlı bir şekilde bazı şeylere ikna etmeye çalışmaları halinde dolandırıcı olma ihtimallerine dikkat etmelerini öneriyor. Ayrıca FBI bu tür olayların suçlusunun mağdurlar değil failller olduğunu ve yetkililerle iletişime geçmenin çok önemli olduğunu bildiriyor. Bu tür dolandırıcılıkların hızlı bir şekilde ihbar edilmesi, suçluları hızlıca parmaklıklar ardına koymaya yardımcı olacaktır.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın