Aralık 20, 2018

Kripto Madencileri Ayı Piyasasını Atlatabilecek Mi?


Son birkaç ay içinde, Avrupada ve Asyada bulunan en büyük kripto madenciliği merkezleri ve tesisleri, bazıları kripto paraların fiyatlarının düşmesi ve genel piyasa faaliyetinin düşüşte olması nedeniyle kapanmıştır.

FT ve Bladetech’in yaptığı açıklamaya göre, bu hafta, Amerikada en büyük Bitcoin madenciliği tesisini oluşturmak amacıyla Mart ayında ortaya konulan bir girişim, kripto para borsasının henüz toparlanamaması sebebiyle planlarını askıya aldı.

Kripto Madenciliği Kar Getirmiyor

Outlier Ventures’in kurucusu ve baş teknik sorumlusu olan Aron van Ammers, Bitcoin’in şuan ki fiyatının 4.000 $ aralığında olduğunu ve küresel piyasadaki madencilerin karlarını zora soktuğunu söyledi.

Bazı araştırmacılara göre, madenciler, Bitcoin ve diğer kripto paralarını 2018’in ortasından beri kaybediyor ve büyük sıkıntılar yaşıyor.

Bir kripto para borsası olan BitMEX’in araştırma kolu olan, BitMEX Research, şifreli madenciliğin ekipman üreticisi olan Bitmain’in 15 milyar dolarlık bir değeri olduğunu ve bu yılın başında çoğu madencilik ekipmanını sattığını söyledi.

Araştırmacılar şirkette çalışan çok fazla madencinin olduğunu da belirtti ve şunları ekledi:

Düşüş yaşayan bu fiyatların ve kayıpların bir başka sebebi de Bitmain’in bilançoda fazla stok yapmasıdır. Mart 2018’de ki gibi, Bitmain, kitapların satışlarının %52’sine eşit şekilde 1.2 milyar dolar değerinde envantere sahipti. Bitmain, bu sebeple zarar azaltma amacıyla yapılan satışlarına ek olarak envanter dökümü yüzündende zarara girebilirdi.

Dünyanın en popüler kripto para birimi madenciliği şirketinin kar elde etme amacı ile zorluklar yaşadığı bu dönemde, daha küçük madencilik şirketlerinin ve bireysel madencilerin çok daha büyük kayıplar yaşayacağı tahmin ediliyor.

Bitcoin’in hash gücüne baktığımızda, Temmuz ayına kadar olan dönemde 45 civarındaydı. Bitcoin fiyatındaki yaşanan düşüşe bakıldığında, hash oranı çok fazla düşmedi.

Madenciler Yaşanan Düşüşe Rağmen Madenciliğe Devam Edecek

Şuan ki durumda madencilerin merkezlerini tamamen kapatmaları ve madenciliği bırakmaları zor bir seçenek çünkü madencilik ekipmanlarının hepsi ve elektrik şebekesi operatörleriyle yapılan sözleşmeler uzun vadeli olan anlaşmalar olarak yapılmıştır.

Kaynak:ccn


Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Birkan BİÇİCİ hakkında :

Yaklaşık 3 yıldır Tv kanalı, haber sitesi gibi çeşitli mecralarda Editör olarak çalışıyorum. Bitcoin ve Blockchain'in gittikçe önemli hale gelmesiyle birlikte sektör hakkında yaptığım araştırmaları ve sektörle ilgili önemli bilgileri sizlere yardımcı olmak için Koinfinans bünyesinde paylaşıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?