Kripto Madencileri Ayı Piyasasını Atlatabilecek Mi?

0

Son birkaç ay içinde, Avrupada ve Asyada bulunan en büyük kripto madenciliği merkezleri ve tesisleri, bazıları kripto paraların fiyatlarının düşmesi ve genel piyasa faaliyetinin düşüşte olması nedeniyle kapanmıştır.

FT ve Bladetech’in yaptığı açıklamaya göre, bu hafta, Amerikada en büyük Bitcoin madenciliği tesisini oluşturmak amacıyla Mart ayında ortaya konulan bir girişim, kripto para borsasının henüz toparlanamaması sebebiyle planlarını askıya aldı.

Kripto Madenciliği Kar Getirmiyor

Outlier Ventures’in kurucusu ve baş teknik sorumlusu olan Aron van Ammers, Bitcoin’in şuan ki fiyatının 4.000 $ aralığında olduğunu ve küresel piyasadaki madencilerin karlarını zora soktuğunu söyledi.

Bazı araştırmacılara göre, madenciler, Bitcoin ve diğer kripto paralarını 2018’in ortasından beri kaybediyor ve büyük sıkıntılar yaşıyor.

Bir kripto para borsası olan BitMEX’in araştırma kolu olan, BitMEX Research, şifreli madenciliğin ekipman üreticisi olan Bitmain’in 15 milyar dolarlık bir değeri olduğunu ve bu yılın başında çoğu madencilik ekipmanını sattığını söyledi.

Araştırmacılar şirkette çalışan çok fazla madencinin olduğunu da belirtti ve şunları ekledi:

Düşüş yaşayan bu fiyatların ve kayıpların bir başka sebebi de Bitmain’in bilançoda fazla stok yapmasıdır. Mart 2018’de ki gibi, Bitmain, kitapların satışlarının %52’sine eşit şekilde 1.2 milyar dolar değerinde envantere sahipti. Bitmain, bu sebeple zarar azaltma amacıyla yapılan satışlarına ek olarak envanter dökümü yüzündende zarara girebilirdi.

Dünyanın en popüler kripto para birimi madenciliği şirketinin kar elde etme amacı ile zorluklar yaşadığı bu dönemde, daha küçük madencilik şirketlerinin ve bireysel madencilerin çok daha büyük kayıplar yaşayacağı tahmin ediliyor.

Bitcoin’in hash gücüne baktığımızda, Temmuz ayına kadar olan dönemde 45 civarındaydı. Bitcoin fiyatındaki yaşanan düşüşe bakıldığında, hash oranı çok fazla düşmedi.

Madenciler Yaşanan Düşüşe Rağmen Madenciliğe Devam Edecek

Şuan ki durumda madencilerin merkezlerini tamamen kapatmaları ve madenciliği bırakmaları zor bir seçenek çünkü madencilik ekipmanlarının hepsi ve elektrik şebekesi operatörleriyle yapılan sözleşmeler uzun vadeli olan anlaşmalar olarak yapılmıştır.

Kaynak:ccn


Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın