Kripto Kurumsallaşıyor: Güney Kore’nin En Büyük Bankalarından Önemli Adımlar

Güney Kore kurumsal kripto alanında hızla ilerliyor. MTN yerel yayınına göre, ülkedeki en büyük bankalardan ikisi daha önümüzdeki aylarda düzenlenmiş bir saklama hizmeti sunmayı düşünüyor.

Koreli bankalar, artan müşteri talebini ve çeşitlendirmeyi kriptoya olan ilginin arkasındaki iki neden olarak gösterdi. Kore’de ki ilk büyük beş banka, 1.2 trilyon doları aşkın varlığı yönetiyor ve bunlardan dördü (Woori, Shinhan, Kookmin ve Nonghyup) şimdi kripto alanını hedefliyor.

Halihazırda bir de Güney Kore hükümetinin kripto paralarla ile ilgili düzenleme çalışmaları var. Söz konusu düzenleme de, kripto karları üzerinde vergilendirme, tüm işlemler hakkında raporlama ve yalnızca lisanslı kuruluşların müşteriler için kripto hizmetleri çalıştırmasına ve sağlamasına izin verilmesi önerilmekte. Shinhan ve Woori planlarını, bu düzenleme hayata geçmeden açıkladı. Hem Shinhan hem de Woori, gelecek yıl yürürlüğe girecek olan kripto varlıkları ile ilgili mevzuatı değiştirecek olan değiştirilmiş Özel Finansal İşlemler Bilgi Yasasına doğrudan yanıt olarak planlarını açıkladı.

Shinhan daha önce 2017’de (Bitcoin ülkede coin başına 24.000 dolara ulaştığında) kripto saklama hizmetlerini duyurmuştu, ancak yasal bir bildirim aldıktan sonra bunlar üzerinde işlem yapmayı bıraktı.

NH Nonghyup Bank ve Kookmin Bank’da, kripto saklama özelliklerini uygulamak için blockchain ekiplerini koordine etti, Nonghyup önümüzdeki aylarda “kurumsal yatırımcılar” için hizmetler başlatmayı umuyor.

Bunun yanında Koreli bir ekonomist, Çin ve ABD’nin kripto para birimlerini düzenlemek için yürüttüğü çalışmaya kıyasla planların “çok az, çok geç” olduğunu söyledi. Dongguk Üniversitesi Blockchain Araştırma Merkezi başkanı Park Sung-Joon “Diğer ülkeler bu konuda çok hızlı hareket ediyor. Ancak Güney Kore’de hala yasal bir sistem yok, bu nedenle ilerleme beklenenden daha yavaş” ifadelerini kullandı. “Rekabet gücümüzü kaybetmekten endişeleniyorum” diyen Park, kurumsal yatırımcılardan gelen desteğin kripto düzenlemelerinin önünde gerekli bir özellik olduğunu ekledi.

Bunun yanında ülkede, dijital ekonomi ve blockchain teknolojisine dair çalışmalarda hız kazanmış durumda. Geçtiğimiz aylarda Güney Kore hükümetinin tamamen blockchain araştırma ve geliştirmesine adanacak 480 milyar won (400 milyon dolar) fon sağlayacağı açıklandı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.