Şubat 19, 2024

Kripto Borsasına 26 Milyon Dolarlık Hack Şoku: Bitcoin ve O Altcoin’den Çalındı!


On-chain verilere göre, FixedFloat adlı merkezi olmayan bir kripto borsası en az 26 milyon dolar değerinde Bitcoin ve Ethereum’u hedef alan bir saldırıya uğradı. Borsa ekibi saldırıyı, ilk olarak X’te (eski adıyla Twitter) bildirilmesinden birkaç saat sonra, 18 Şubat’ta doğruladı. Ekip başlangıçta büyük çıkışları “küçük teknik sorunlara” bağladı ve hizmetlerini bakım moduna geçirdi.

17 Şubat’tan bu yana, kullanıcılar borsanın X sayfasında donmuş işlemler ve eksik fonlar hakkında birtakım tweet’ler attı. Bazı kullanıcılar borsaya Bitcoin ya da Ethereum gönderdiklerini ancak istedikleri kripto para miktarını alamadıklarını iddia etti. Diğerleri ise fonlarını borsadan çekmeye çalıştıklarını ancak işlemlerin takıldığını ya da başarısız olduğunu söyledi.

On-chain veriler, 18 Şubat’ta borsanın cüzdanlarından 400’den fazla Bitcoin (yaklaşık 21 milyon dolar değerinde) ve 1.700’den fazla Ethereum‘un (yaklaşık 5 milyon dolar değerinde) boşaltıldığını gösteriyor. Hacker’lar ise çalınan fonları, bazıları diğer kripto borsaları veya karıştırıcılarla ilişkili olan çeşitli adreslere aktardı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere saldırının nasıl gerçekleştirildiğine dair net bir belirti yok. Borsa ekibinin güvenlik olayını araştırdığı ve olası tüm güvenlik açıklarını ortadan kaldırmak ve güvenliği artırmak için çalıştığı bildiriliyor. Ekip X’te bir açıklama yayınlayarak şunları söyledi:

Sistemlerimizde bir hacklenme ve fon hırsızlığı olduğunu teyit ettik. Olası tüm güvenlik açıklarını ortadan kaldırmak, güvenliği iyileştirmek ve araştırmak için çalıştığımızdan, bu konuda kamuya açık yorum yapmaya henüz hazır değiliz. Hizmetimiz yakında tekrar kullanıma açılacaktır. Bu vakayla ilgili ayrıntıları daha sonra açıklayacağız.

Buna ek olarak, borsanın web sitesi şu anda tüm sayfalarda bir hata mesajı göstererek kullanıcıların platforma erişmesini veya destek ekibiyle iletişime geçmesini engelliyor.

FixedFloat, kullanıcıların kayıt olmasını veya Müşterinizi Tanıyın (KYC) doğrulamalarını gerektirmeyen otomatik bir kripto borsasıdır. Kullanıcılar hızlı ve düşük ücretli işlemlerle Bitcoin, Ether, Litecoin ve Monero gibi çeşitli kripto para birimlerini takas edebilir. Borsa, Bitcoin işlemleri için Lightning Network ile entegre olarak kullanıcıların Bitcoin’i anında ve ucuza gönderip almasına olanak tanır.

Kaynak : AZCoin News

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?