Ocak 24, 2021

Kripto Borsası Buyucoin Hacklendi: 325 Bin Kullanıcının Verileri Sızdırıldı!


Hint kripto para borsası Buyucoin’in siber saldırıya uğradığı ve yaklaşık 325.000 kullanıcının hassas verilerinin dark web’e sızdırıldığı bildirildi. Raporlara göre, sızdırılan veriler arasında kişisel bilgiler, şifrelenmiş parolalar, kullanıcı cüzdan bilgileri, sipariş bilgileri, banka bilgileri, PAN numaraları, pasaport numaraları ve para yatırma geçmişleri bulunuyor.

Bağımsız siber güvenlik araştırmacısı Rajshekhar Rajaharia, MongoDB veritabanındaki 6GB’lık dosyanın Buyucoin verileri içeren üç yedekleme dosyası içerdiğini açıkladı. Araştırmacı, sızdırılan veriler arasında geçen yıl platformda hesap oluşturmak için kullandığı kendi bilgilerini de buldu. Rajaharia, “Bu ciddi bir hack, çünkü önemli finans, bankacılık ve KYC ayrıntıları drak web’e sızdırıldı” dedi. Twitter’da bir dizi kullanıcı bilgilerinin sızdırıldığını belirtti. Rajaharia konuyla ilgili şunları söyledi:

“Kripto para birimi ticareti mi yapıyorsunuz? Ben dahil 3.5 Lakh Kullanıcı verileri Buyucoin’den sızdırıldı. Sızan veriler isim, e-posta, cep telefonu, banka hesap numaraları, PAN numarası, cüzdan bilgileri vb. içeriyor. Yine, etkilenen kullanıcılara şirket bazında bilgi verilmedi.”

Economic Times’a göre Buyucoin, tanınmış İngilizce konuşulan forumlarda veritabanlarını ücretsiz olarak sızdıran hacker grubu Shinyhunters’ın en son kurbanı oldu. İsrail merkezli darknet tehdit istihbaratı sağlayıcısı KELA, sızıntıyı doğruladı. Firma analisti Victoria Kivilevich, “Bu kayıtlar artık karanlık web’de dolaşıyor ve diğer siber suçlular tarafından kullanılabilir.” dedi.

Güvenlik ihlali raporları ortaya çıktığından beri Buyucoin konuyla ilgili iki resmi açıklama yaptı. İlkinde, CEO’su Shivam Thakral tarafından yapıldı:

“2020’nin ortasında, sahte verilerle rutin bir test uygulaması yürütürken, yalnızca 200 girişin hassas olmayan, sahte verilerinin etkilendiği düşük etkili bir güvenlik olayıyla karşı karşıya kaldık. Olay sırasında tek bir müşterinin bile etkilenmediğini açıklığa kavuşturmak isteriz.”

Rajaharia borsanın resmi açıklamasına bir tweet ile yanıt verdi ve “Buyucoin’den böyle sorumsuz bir açıklama. Ben sizin kayıtlı ve KYC onaylı kullanıcınızım. Benim verilerimi de sızdırdın. Lütfen en kısa zamanda ifadenizi değiştirin. Ya birisi hesabımı herhangi bir yasa dışı faaliyette kullanırsa? Lütfen kullanıcılarınızı hemen şimdi bilgilendirin.” ifadelerini kullandı. Buyucoin CEO’sunun mesajı daha sonra borsa tarafından farklı bir mesajla değiştirildi. Buyucoin, “Medya raporuyla ilgili olarak” şunları yazdı:

“2020 ortalarında yabancı kuruluşlar tarafından yapılan kötü niyetli ve yasadışı siber suç faaliyetlerine ilişkin raporun her yönünü derinlemesine araştırıyoruz.”

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?