Kripto Baskısı Sona Mı Eriyor? Çin 2. Yarıyıl Planlarını Açıkladı 

0

2021’de Çin, dünya çapında kripto madenciliği ve kripto para fiyatları üzerinde önemli bir etki yaratacak bir şekilde; kripto para birimi düzenlemeleri konusundaki baskısını arttırmıştı. Çin Halk Bankası, sanal para birimleri üzerindeki baskılarının tamamlandığını ve şu anda normalleştirilmiş denetim altında olduğunu duyurdu.

Yılın geri kalan ayları için ülkenin misyonunun; statükoyu “korumak” olacağı söyleniyor. Bu da yakın gelecekte sektörle ilgili önemli düzenleyici eylemler görülmeyebileceği konusunda olumlu bir haber olarak algılanıyor.

Çin, şaşırtıcı hash oranları ve büyük nüfusu sayesinde kripto para birimlerinde merkezi bir rol oynuyor ve ülkede yaşayanan en ufak bir gelişme bütün topluluğu etkiliyor. 2021’in başlarında, düzenleyici makamlar kripto para birimi karşıtı baskılarını yoğunlaştırmış ve bu durum da kripto evreni boyunca şok dalgaları yaratan bir toplu madenci göçüne ve fiyatlarda keskin bir düşüşe neden olmuştu. Ancak, ülkenin merkez bankasının yılın geri kalan ayları için planını açıklamasının ardından uluslararası kripto topluluğunun artık daha rahat bir nefes alabileceğine dair bir umut oluştu.

Çin Merkez Bankası Sonuçlardan Memnun

3 Eylül’de PBoC, kripto para birimlerine karşı mücadelenin ana başarılarını vurgulayan 2021 Çin Finansal İstikrar Raporu’nu yayınladı. Rapor, sanal para birimi işlemlerine karşı mücadelenin/baskının tamamlandığını ve “normalleştirilmiş denetime devredildiğini” belirtti.

Kripto para birimlerinin normalleştirilmiş denetime tabi tutulacak olması, uzmanlar tarafından, Çinli düzenleyici otoritelerin ülkedeki dijital varlıklara karşı yeni, doğrudan politikalar getirmeyecekleri şeklinde yorumlanıyor. Ülkenin, sınır ötesi kumar, yasa dışı bağış toplama ve piramit planlarına daha fazla odaklanarak durumu yakından takip etmeye devam etmesi bekleniyor. Yeni hamle, ülkede yasadışı olarak faaliyet göstermeye devam eden dövizlerin faaliyetlerine de ışık tutacak.

Uluslararası borsalar halihazırda Çin vatandaşlarının platformlarını kullanmalarını engelledikleri için, düzenleyici makamlar ulaşmaya çalıştıkları şeyleri başarmışlar gibi görünüyor. Kripto evrenin geri kalanı ülkedeki durumu yakından izlediğinden, Huobi ve diğer borsalar da bu kurallara uyum sağlamak zorunda kalıyorlar.

Piyasa yorumcuları Çinli yetkililer eğer sanal para birimlerine karşı normalleştirilmiş bir denetim yaklaşımı benimserse, piyasalar için yakın gelecekte çığır açan düzenleyici politikalar beklememeleri gerektiğini belirtiyor. Bu gelişmenin, piyasaları stabilize etme etkisine sahip olacağı ve yatırımcıların kripto denizine yelken açmalarını kolaylaştıracağı düşünülüyor.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın