Mart 2, 2023

Çöküş mü Geliyor? Kripto Bankası Yatırımcıları Korkuttu!

Silvergate Bank‘in hisse senedi fiyatı, bankanın yıllık 10-K raporunu yayınlamada bir gecikme olduğu duyusuyla birlikte %30’dan fazla değer kaybetti. Bu olay ise kripto para piyasasında bir tedirginliği tetikleme riski taşıyor.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir şirketin mali durumunun ve ticari faaliyetlerinin kapsamlı bir incelemesini sağlayan 10-K raporunu zorunlu kılıyor. Kripto para bankası, 2022 mali yılı raporunu bitirmek için fazladan iki haftaya ihtiyaç duyacağını açıkladı.

Çarşamba günkü kapanışında Silvergate’in hisseleri (SI) 13,53 dolardan işlem görüyordu. Ancak, açıklamanın ardından, mesai sonrası işlemlerde fiyat %31,7’ye kadar düşerek 10 doların altına geriledi.

Silvergate’e göre, “bu ek zararlar şirketin ve şirketin tamamına sahip olduğu iştiraki Silvergate Bank’ın yasal sermaye oranlarını olumsuz etkileyecek […] ve Şirket ve Bankanın iyi sermayelendirilmiş olmaktan daha az olmasına neden olabilir.”

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere 2022’nin son çeyreğinde Silvergate 1 milyar dolar net zarar ve müşteri mevduatlarında 14 milyar dolar düşüş açıkladı ve “dijital varlık bankacılığı mevduatlarında planlanan azalmayı” ve piyasadaki genel kargaşayı suçladı. FTX‘in çöküşünün ardından bankanın mevduatları sarsıldı ve Ocak ayında 4,3 milyar dolarlık bir kredi için Federal Ev Kredisi Bankası’na (FHLB) başvurmasına neden oldu.

Banka ayrıca “şu anda karşı karşıya olduğu ticari ve düzenleyici zorluklar ışığında işlerini ve stratejilerini yeniden değerlendirme sürecinde olduğunu” da ekledi.

Silvergate ayrıca, bağımsız sertifikalı kamu muhasebesi firmasının talep ettiği belirli denetimleri tamamlamak için ek adımlar attığını ve belgeler sunduğunu duyurdu.

“Şirket, sonradan meydana gelen bu olayların mali tablolarının yayınlanmasını takip eden on iki ay boyunca sürekliliğini devam ettirme kabiliyeti üzerindeki etkisini değerlendirmektedir.”

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Coinpedia
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?