Kripto ATM’lerinin Sayısında Artış!

0
153

Kripto para sektöründe Bitcoin fiyatı için yeni rekor bekleyen birçok sayıda uzman var. Bitcoin şu anda 11.300 dolar’ın biraz üzerinde işlem görürken 10.000 dolar’lık önemli psikolojik destek seviyesini aşmış durumda.

Bunun yanında kripto endüstrisi hızla büyümeye devam ediyor ve bunu yansıtan en önemli veri kaynağı kripto ATM’leridir. Crypto ATM Radar’a göre, bu yılın başından bu yana neredeyse %75’lik bir artışla kripto ATM’lerinin sayısı ilk kez 11.100’ü aştı.

2020 yılının başında bu yana 4.700’den fazla yeni Bitcoin ATM’si hizmete girdi ve bu geçen yılki büyümenin çok üzerinde. 2019’da sadece 2200 yeni kripto ATM kurulmuştu, yani bu yılki yeni ATM sayısı bu sayının 2 katından daha fazla. Kripto ATM’lerin büyümesi 2020’de neredeyse parabolik bir yükselişe sahne oldu.

Kripto ATM sayılarındaki en büyük net değişim, Mayıs ayından bu yana kurulan 973 ATM’nin Eylül ayında kurulmasıyla kaydedildi. Nitekim 2020 yılı boyunca her ay 250’den fazla ATM kurulumu yapıldı, bu sayı tarihi boyunca hiç olmadığı kadar yüksek.

Genesis Coin, bu ATM’lerin %35.9’unu ürettiği için bu büyümeye büyük oranda katkı sağlarken, onu %30’un biraz altındaki payıyla General Bytes izledi.

Dünyanın ilk Bitcoin ATM’si, 2013 yılında, Robocoin adlı bir şirket tarafından Vancouver’da bulunan bir kafeye kurulmuştu. Aradan geçen 7 yıl içerisinde bir sektör olarak kripto ATM’leri de önemli ölçüde büyüme kaydetti. Bu yıl özellikle süre içinde ATM sayısında gerçekleşen devasa büyümu, kripto para kullanılabilirliğinin arttığına işaret ediyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın