Kasım 22, 2023

Kripto Arenasında Yeni Bir Dönem Mi Başlıyor: Son Gelişmeler Topluluğa Umut Verdi, İşte Nedeni!

Sosyal medya kripto topluluğu, Binance, Changpeng “CZ” Zhao ve Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı (DOJ) arasındaki anlaşma haberini olumlu karşıladı. Spot Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) uzun zamandır beklenen onayının önündeki son engellerden birini de ortadan kaldırması umuduyla bu gelişmeye büyük ilgi gösterildi.

ABD ile dünyanın en büyük kripto borsası Binance arasında, ABD’nin kara para aklamayı önleme yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle yapılan 4,3 milyar dolarlık anlaşma, eski CEO Changpeng “CZ” Zhao’nun borsanın CEO’luğundan istifa etmeyi kabul ettiği bir savunma anlaşmasını da içeriyor.

Anlaşma ve CEO’nun ayrılış haberi, yaklaşık 175 milyon dolar değerinde kaldıraçlı kripto pozisyonunun tasfiye edildiği bir piyasa düzeltmesine yol açarken, kripto borsasından 1 milyar dolara yakın kripto varlığı aktı.

Hafif bir piyasa düzeltmesinin yanı sıra, kripto topluluğundaki çoğu kişi DOJ ile anlaşmayı ve CZ için savunma anlaşmasını borsa ve kripto endüstrisi için büyük bir kazanç olarak gördü. Birçok eleştirmen daha önce ABD’nin Binance’i takip etmesinin kripto borsasının dizginlerini elinden alacağını iddia etmişti.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere diğer pek çok kişi Binance’in Adalet Bakanlığı ile yaptığı anlaşmayı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun bir Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onaylamasından önceki son adım olarak nitelendirdi. Genel olarak, kripto topluluğu anlaşmayı kripto ekosistemi için bir kazan-kazan senaryosu ve bir sonraki boğa koşusu için yükseliş katalizörü olarak görüyor.


Kripto topluluğundaki herkes Binance-DOJ anlaşması konusunda bu kadar iyimser değildi. Bazıları, kripto topluluğunun hala Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun harekete geçmesini beklediğini ve SEC’in diğer kurumlarla birlikte Binance ile anlaşmayı reddettiği için muhtemelen daha zorlu bir savaş olacağı yorumunda bulundu.

Bununla birlikte, SEC davası sivil bir davadır ve analistler DOJ anlaşmasının Binance ve kripto endüstrisinin bir boğa piyasasının başlatılmasının önündeki en büyük engeli ortadan kaldırdığı anlamına geldiğine inanmaktadır.

Binance’in anlaşmasını, dönemin CEO’su Arthur Hayes’in kara para aklamayı önleme yasalarını ihlal etmekten suçlu bulunduğunu kabul ettiği ve CEO’luktan istifa ettiği BitMEX borsası anlaşmasıyla karşılaştıranlar da oldu. Daha sonra altı ila 12 aylık olası bir hapis cezasından kaçınarak iki yıl denetimli serbestlik cezasına çarptırıldı.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?