Temmuz 5, 2024

Kripto Arenasında Kırmızı Alarm: Mt. Gox 47.229 Bitcoin’i Harekete Geçirdi!


Mt. Gox 2.7 milyar dolar değerinde Bitcoin ‘i yeni bir cüzdana aktardı. 47.229 BTC’yi içeren bu işlem, sorunsuz bir süreç sağlamak için test işlemleriyle birlikte alacaklı geri ödemelerine yönelik hazırlıkların bir parçası. Analistler piyasa etkileri üzerine spekülasyon yapıyor. Alman hükümetinin cüzdan satışı ve Mt Gox’tan geri ödemelerin başlaması piyasada dalgalanmaya neden olduğu için Bitcoin’in fiyatı geçici olarak 58.000 doların altına düştü.

Peki bu durum BTC’ni ve daha geniş bir piyasanın çökmesine mi neden olacak?

Ve Başlıyor….

4 Temmuz 2024 tarihinde, feshedilen kripto para borsası Mt Gox, soğuk hava deposundan yeni bir cüzdan adresine yaklaşık 2,71 milyar dolar değerinde yaklaşık 47.229 BTC’lik önemli bir transfer gerçekleştirdi. Arkham Intelligence’dan alınan veriler, 5 Temmuz günü UTC saatiyle 12:30’da gerçekleştirilen bu işlemin, borsanın alacaklılara yapacağı 9 milyar dolarlık geri ödemeye yönelik hazırlıkların bir parçası olduğunu gösteriyor.

O günün erken saatlerinde Mt Gox, en büyüğü sadece 24 dolar değerinde BTC olan birkaç küçük BTC işlemi yapmıştı. Yaklaşık 850.000 BTC’nin kaybıyla sonuçlanan büyük bir güvenlik ihlalinin ardından 2014 yılında çöken borsa, Haziran ayı sonunda Temmuz ayı başında alacaklılara fon dağıtmaya başlayacağını duyurmuştu.

Mt. Gox Geri Ödemelerinden Sonra Bitcoin Fiyatına Ne Olacak?

Gerçek kripto etkisini analiz etmek için henüz çok erken olsa da, Alman Hükümeti haberlerinin aksine, bu geri ödeme uzun süredir planlanıyordu. Reuters ve BBC’nin, yatırımcıların orijinal BTC’lerinin küçük bir kısmını alacağını yanlış tahmin etmesiyle, insanların ne kadar alacağı konusunda çok fazla kafa karışıklığı yaşandı.

Reddit’teki sahipler, kaybettikleri miktarın tamamını geri alamayacak olsalar da, geri ödemelerin yine de büyük olacağını ve hacklenme sırasındaki değerlerinden çok daha fazla olacağını doğruladı. Bu da büyük bir satış baskısı potansiyeli yaratıyor.

Pazar Etkisi Hakkında Uzman Görüşü

Mt. Gox’un mütevellisi Nobuaki Kobayashi’ye göre, bu geri ödemelerin başlatılması için gerekli adımlar tamamlandı. BTC Markets’in Kripto Analisti Rachael Lucas’ın da belirttiği gibi, bu önemli ödemenin piyasada kayda değer bir satış baskısı yaratması bekleniyor.

Piyasa yorumcularının potansiyel bir büyük satışla ilgili bazı endişelerine rağmen, diğer analistler satılması muhtemel gerçek Bitcoin miktarının 4,5 milyar dolara yakın olabileceğini öne sürüyor.

Güncel Pazar Anlık Görüntüsü

 

Bitcoin fiyatı, haberlerin çıkmasından kısa bir süre sonra piyasa baskısını hissetti ve kripto para birimi şu anda yaklaşık 56.994 dolardan işlem görüyor. Bu, son 24 saatte %5,54’lük bir düşüşe ve son 30 günde %18,7’lik bir düşüşe işaret ediyor.

Arkham Intelligence daha sonra yaptığı bir güncellemede, yeni cüzdan adresinin 2.702 BTC’yi (154,7 milyon dolar) Mt Gox’un soğuk deposuna geri gönderdiğini ve 44.527 BTC’yi “16ArP” ile başlayan başka bir adrese aktardığını bildirdi.

Kaynak : Coinpedia

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?