Kasım 26, 2022

Kraken CEO’su Ateş Püskürdü: Binance Saçmalıyor!


Son güncellenme : 27.11.2022 - 00:55

Kraken CEO’su Jesse Powell, Binance tarafından yakın zamanda duyurulan “Rezerv Kanıtı (Proof-of-Reserve)” yaklaşımını eleştirdi. CEO’ya göre söz konusu yaklaşımın hiçbir temeli yok.

Binance, yakın zamanda yaptığı duyurularda kullanıcılarının güvende olduğunu kanıtlamak için “Rezerv Kanıtı” sunacağını açıkladı. Söz konusu açıklamanın ardından rezervlerinin tamamını açıklayan Binance, diğer borsaları da aynı eyleme davet etti. Kraken CEO’su Jesser Powell ise söz konusu yaklaşımı çok sert eleştirdi. CEO’ya göre “rezerv kanıtı” yaklaşımı “sorumluluk kanıtı” gibi bir detaydan yoksun olduğunu belirtti.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere FTX borsasının çöküşü sonrası ortaya çıkan detaylar korkutucuydu. Söz konusu iflas belgelerine göre FTX, müşterilerin varlıklarını riskli bir şekilde kullanmıştı. Söz konusu bu detay ise diğer borsaları daha şeffaf olmaya zorladı.

Binance, Rezerv Kanıtını Sunmaya Başladı

Rezervlerini kanıtlamak için bir mekanizma kullanan ilk borsa Binance oldu. Söz konusu hamleyi diğer borsalar da çok geçmeden uygulamaya başladı. Ancak söz konusu ‘rezerv kanıtı’ birçok borsa için henüz soğuk cüzdanların ortaya çıkarılmasından ibaret.

Ancak Binance “Rezerv Kanıtları için Merkle Ağacı” isimli kriptografik kanıtını nihayet sundu. Binance, bu hamlesiyle endüstriye öncülük etmek istiyor. Kraken CEO’su ise bu yaklaşımın herhangi bir anlamı olmadığını düşünüyor.

“Üzgünüm ancak hayır! Bu bir rezerv kanıtı değil. Bu isteyerek veya istemeyek sunulan bir yanlış beyan.”

Kraken CEO’suna göre bu sorunun çözümü için tek bir yol var. Bu yol ise borsanın müşterilerine olan borcundan daha fazla varlığa sahip olup olmadığının anlaşılmasıyla ortaya çıkacaktır.

CZ Söz Konusu İddiaları Cevapladı

Jesse Powell’ın iddiaları ise Binance CEO’sunun gözünden kaçmadı. CEO, borsaların doğrudan birbirilerini işaret etmenin iyi bir şey olduğunu düşünüyor. CEO’ya göre bu eleştiriler kripto endüstrisinin gelişimi için kritik.

Binance, rezervlerini kamuoyuna açıklarken, başlangıçta Bitcoin varlıklarıyla başlayacağını ve önümüzdeki haftalarda diğer varlıklar ve ağlar için de destek ekleyeceğini duyurdu. Zhao ayrıca, üçüncü taraf denetçilerin dahil edilmesinin şu anda süreçte olduğunu belirtti.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?