Mart 19, 2020

Koronavirüs, Merkez Bankalarını Dijital Para Birimlerine Karşı Tutumlarını Değiştirmeye Zorlayabilir

JP Morgan analistleri, Temmuz 2020’ye kadar Amerika ve Avrupa’yı vuracak bir koronavirüs kaynaklı ekonomik durgunluk öngörüyorlardı.

2008’deki ekonomik durgunluk, Bitcoin’in doğuşunu merkez bankalarının tekelini merkezsizleştirmek için potansiyel bir çözüm olarak gördü. Şimdi, yaklaşmakta olan bir ekonomik kriz, pek çok fiziksel varlığa alternatif olarak kripto varlıkların güçlenmesine neden olabilir.

S&P endeksi Pazartesi günü düştükten sonra Amerikan borsalarında işlem kısmen askıya alındı. En son hisse senedi dağılımı, Federal Reserve’i harekete geçmeye ve hasta ekonomiye destek sağlamak için acil durum indirimi ilan etmeye zorladı.

Yakın inceleme, bu keskin satışın arkasında bir gerekçe olduğunu göstermektedir. Şirketler, önümüzdeki birkaç tahmin edilebilir çeyrek için gelir yönergelerini karşılayamayacak ve yatırımcıları paniğe sürükleyeceklerdir. JP Morgan’ın bazı tahminlerine göre, Amerikan ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde iki, ikinci çeyrekte yüzde üç oranında daralması bekleniyor.

Son zamanlardaki koronavirüs salgınının en son merkez üssü haline gelen Avrupa’nın da bu yıl ekonomik bir yavaşlamaya girmesi bekleniyor. İtalya, Almanya, İspanya ve İngiltere gibi ülkeler ekonomik faaliyetlerde keskin bir düşüşe tanık olabilirler. Tahminler, birinci ve ikinci çeyreklerde Avrupa ekonomisinde sırasıyla yüzde 1,8 ve 3,3 oranında ciddi bir düşüş olduğunu göstermektedir.

Amerikan düşünce kuruluşu CSIS’e göre, COVID-19 salgını küresel ekonomide yankılanan hem talep hem de arz şokları yarattı. Bu sıkıntılı faaliyet nedeniyle, Birleşmiş Milletler doğrudan yabancı yatırım akışlarının yüzde beş ile yüzde 15 arasında düşmesini öngördü.

Gelecekteki Ekonomik Krizler Kripto Paraları Ana Varlıklar Yapabilir

2008 yılında görülen ekonomik erime, Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin kavramına yol açtı.
Uzun bir süre boyunca, dijital para birimleri sadece merkezi olmayan bir para biriminin vizyonuna inanan meraklılar tarafından kullanıldı. Daha yakın zamanlarda, 2017’nin kripto para birimi boğa koşusu, Bitcoin ve diğer dijital para birimlerini halka daha görünür hale getirdi.

Bununla birlikte, kripto para birimi fiyatlarındaki keskin düşüş büyük şirketleri, girişimcileri, kurumsal yatırımcıları ve akademisyenleri caydırmadı. Birçok büyük ana finans şirketi, Blockchain teknolojisini içeren denemeleri başarıyla tamamladı.

ING, Statista, Bitpanda ve GlobalWebIndex dahil olmak üzere anketlerin bir kombinasyonuna göre, Avrupa’nın kripto para birimi pazarındaki payının yüzde 30 olduğu tahmin edilmektedir. Kripto varlıklar konusundaki bir raporda Deloitte, finansal endüstrinin kripto paralar nedeniyle daha erişilebilir, daha ucuz, daha hızlı ve daha kolay hale gelebileceğini tahmin ediyor. Bu, muhtemelen, şu anda likit olmayan varlıklara park edilmiş olan trilyonlarca Euro’nun kilidini açabilir ve ticaret hacmini büyük ölçüde artırabilir.

Gelişmekte olan ekonomi para birimleri özellikle ABD Doları karşısında keskin bir düşüş yaşadı. Bu kaybı önlemek için yatırımcılar arasında Bitcoin tercih edilebilir.

Ayrıca, Avrupa Merkez Bankası ve diğer rezerv bankaları, beklenmedik bir ekonomik yavaşlama olayında kripto para endüstrisi için yasaları basitleştirmek zorunda kalacaklardı. Merkez bankaları ekonomiyi iyileştirmek için ciddi bir kamu baskısı altında kalacaklardır. Daha pürüzsüz bir sermaye akışı sağlamak için kripto pazarına bile dönebilirler.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?