Kore Bankası Raporunu Açıkladı: Dijital Paralar Yeni Bir Çağın Başlangıcı

0
210

Kore Bankası’nın yayınladığı yeni bir rapora göre, Merkez bankaları gün geçtikçe daha fazla digital paralar üzerinde çalışmayı düşünüyor. Bunun en önemli nedenleri de  blockchain ve ödeme teknolojilerinin daha uygulanabilir olması ve iyi bir alternatif doğurması.

Raporda, dünya genelindeki merkez bankalarının Merkez Bankası Dijital Para Birimleri(CBDC) üzerindeki araştırmaları yer alıyor. Bunlara ek olarak da 14 rezerv bankasının kendi dijital para birimlerinin araştırma ve geliştirme incelemelerini de içeriyor.

Ayrıca bazı bankalar dijital para birimleri dağıtımı ve kayıt işlerini merkezi olmayan, blockchain teknolojisine dayanan defter sistemleri üzerinde çalışmaları da açıklıyor; İsveç, Singapur, Kanada, Japonya, Tayland ve Hong Kong’un da içinde bulunduğu bir dizi ülkenin blockchain defter teknolojileri geliştirme üzerinde tartışmalar olduğunu da ekliyor.

 

“Merkez bankalarının çoğu, merkezileştirilmİş defter yönetiminden ve halihazırda ödeme ve uzlaştırma sistemlerine uygulanmakta olan hesap tabanlı işlemlerden uzakta, CBDC’lere geleceğe yönelik yeni teknolojilerin uygulanıp uygulanamayacağına dair araştırmalara odaklanmaktadır.”

Farklı Alanlar için Araştırmalar Devam Ediyor

Norveç , Doğu Karayipler, Bahamalar Birleşik Krallık  ve Çin’in perakende gibi küçük satışları da içeren günlük işlemler CBDC’leri düşünürken, İsveç, Singapur, Kanada, Tayland, Fransa gibi bazı ülkeler de daha büyük ölçekli işler için nasıl kullanabileceklerini araştırıyorlar.

Raporun en dikkat çeken kısımlarında birisi ise, Merkez bankalarının bu teknolojileri araştırması ve uygulamaya koyma isteklerinin, Blockchain teknolojisinin yaygın kullanımının benimsenmesi ve yeni bir çağın başlaması için önemli bir eşik olduğunu vurgulamasıdır.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın