Kısa Sürede Milyonlarca Dolarlık Bitcoin Pozisyonu Tasfiye Edildi! Binance’de Neler Oluyor?

Bitcoin devam eden rallisi sırasında bugün sert bir düşüş yaşadı. Bu kısa süreli geri çekilme sırasında BTC 27.700 dolar’a düştü ve saniyeler sonra toparlandı. Bu hareketin, bazıları için bir şok ve diğerleri için mali bir yıkım olduğunu söylemek yanlış olmaz. On-chain analitik kaynağı Glassnode’a göre, uzun (long) pozisyonlu vadeli işlem trader’ları tek bir saatte Binance’te toplam 190 milyon dolar kaybetti, bu şimdiye kadar görülen en yüksek seviye.

Bitcoin son dönemde gerçekten de büyük bir mesafe kaydetti. Rekorların bir bir yenisi geldi diyebiliriz. Bunun yanında çeşitli analistlerin boğa koşusunun sonsuza kadar kesintisiz devam edemeyeceğine dair uyarılarına rağmen, birçok trader önemli riskler aldı ve yükseliş yönünde pozisyon açarak büyük bir bahis oynadı. Tüm bu süreçte, Bitcoin 34.800 dolar ile kesin bir zirveye ulaştı ve daha sonra 24 saat içinde 7.000 dolar kaybetti. Bu 7.000 doların içerisine Pazartesi günü 60 dakikadan kısa sürede kaybedilen 4.000 dolar’da dahil.

Bunların sonunda yaşananlar ise büyük bir kayba yol açtı. Glassnode, Binance likidasyonlarını gösteren bir grafikle birlikte “190.000.000 dolar (uzun pozisyonlarda) Binance’de 10 dakika içinde tasfiye edildi. Bugüne kadarki en büyük değer,” yorumunu yaptı. Tasfiye, trader’ların ana sermayelerinden daha fazla miktarlarla işlem yapmak amacıyla borsalardan borç almalarıyla oluşur. Fiyat işlemlere karşı hesaplarının değerine yakın bir seviyeye (ya da önceden belirlenmiş bir miktara yaklaştığında) karşı çıktığında pozisyonlar tasfiye edilir.

Geçen hafta da, Bitcoin ilk kez 30.000 dolar’ı aştığında, kitlesel likidasyon için gelen kısa pozisyonlar oldu. Bu ise, kısa pozisyonlu trader’lara borsalarda toplam 100 milyon dolar kaybettirdi. Bitcoin teknoloji firması Blockstream’in CSO’su Samson Mow, volatilite devam ederken düşüşle ilgili: “100.000 dolar’a giderken 5.000 düşüşe alışın. Bölgeyle birlikte geliyor.” ifadelerini kullandı

Son olarak, Bitcoin ve Ether’e bağlı türevler ticareti, popülaritede herhangi bir azalma belirtisi göstermiyor. Bitcoin vadeli işlemlerinin öncülerinden biri olan CME Group, bu yılın 1. çeyreğinde Ethereum vadeli işlemlerini başlatacak.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.