Kırgızistan, Kripto Para Birimlerini Düzenlemek İçin Harekete Geçti!

Bitcoin’in ve kripto para piyasasının popülerliği arttıkça, ülkelerde harekete geçti diyebiliriz. Bu hareketin temelinde yasal düzenlemeler yer alıyor. Belirsiz bir piyasanın, daha düzenli hale getirilmesi, birçok ülkenin gündeminde. Orta Asya ülkesi Kırgızistan, Kırgızistan Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (NKBR) kripto para birimlerini, özellikle de kripto para alım satımı ve kripto para birimleri içinde işlemler sağlayan kuruluşların faaliyetlerini düzenlemeye geçmesinden sonra, harekete geçen son ülke oldu.

NBKR’nin esasında, teklif için halktan tavsiyeler toplama sürecinde olduğunu söyleyebiliriz. Önerilen düzenlemelerin amacı, teknolojilerin ve pazarın geliştirilmesi için uygun koşullar yaratırken, aynı zamanda ilgili riskleri en aza indirgemek ve tüketici haklarını korumak.

İlginç bir şekilde NKBR, önerilen düzenlemeyi gündeme getiren nedenler olarak, teknoloji ve ticaretin gelişmesi için elverişli bir ortamın bulunmamasını, tüketicilerin ve yatırımcıların haklarının korunmasını, dolandırıcılık planlarının ortaya çıkmasını ve suç faaliyetlerinin finansmanını gösterdi.

Önerilen düzenlemelerin bu sorunları ele almasının yanı sıra kripto için optimal bir vergi getirmesi de bekleniyor. Bununla birlikte, NKBR, teknolojik özellikler ve kripto para birimlerinin sınır ötesi doğası nedeniyle bu düzenlemeleri uygulamak için bir mekanizma yetersizliği olabileceğini de kabul etti. Bu şekilde, optimum bir vergi rejimi geliştirmek ve aynı zamanda kripto para birimi işlemlerinin etkin bir şekilde izlenmesini sağlamak zor olacaktır.

Kripto para birimleri Kırgızistan’da yasal olarak işlem gören varlıklar olsa da, bu gelişme, ülke içindeki oldukça yeni olan kripto alanının düzenlenmesine yönelik atılan ilk adım.

 

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.