Kimchi Premium %11’i Vurdu! Bitcoin 2017’ye Geri Mi Dönüyor?

0

Bitcoin’in (BTC) fiyatı 56.000 dolar ile 60.000 dolar arasında değişmeye devam ederken “Kimchi Premium” yıllık en yüksek seviyelere ulaşıyor. Güney Kore’de yükselen prim, Bitcoin rallisinin daha yeni başladığına dair bir işaret mi yoksa bir peak sinyali mi?

İlgili Haber  Bitcoin Rallisi Isınmaya Mı Başlıyor? Kimchi Premium Geri Döndü!

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere “Kimchi Premium” kripto para dünyasında ciddi bir avantajı ifade eder. Kimchi Premium, Bitcoin’in Güney Kore’de ABD gibi diğer büyük pazarlara göre daha yüksek bir fiyattan işlem gördüğünde oluşur.

2017’de Kimchi Premium %20’yi aşarak Bitcoin’in ABD’de 20.000 dolardan işlem görürken Güney Kore’de 24.000 dolara işlem görmesine neden oldu.

kaynak: Korea Premium Index. CryptoQuant.com

Geçen hafta, 29 Mart’ta, bu pirimin yeniden ortaya çıktığını ve %6’ya ulaştığını bildirmiştik. O zamandan beri Kimchi Premium artışını sürdürerek %11’e ulaştı.

Kimchi Premium’un %11’de olması Bitcoin için ne ifade ediyor?

Kimchi Premium en son ATH’a yükseldiğinde Bitcoin pazarı zirveye çıktı ve hemen ardından ise şiddetli bir düzelme yaşadı. Prim, Güney Kore kripto para piyasasının aşırı ısınma belirtisi gösterdiğini ifade etse de, bu yükseliş zirveyi işaretlemek için yeterli değil.

CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, primin endişe verici olduğunu ancak Bitcoin’in temellerinin güçlü göründüğünü belirtti. Günümüz ile 2017 arasındaki fark, Güney Kore’nin küresel Bitcoin piyasasının işlem hacminin yalnızca %1.7’sini oluşturuyor olmasıdır. Bu nedenle Ki Young Ju; Güney Kore piyasasının yükselen primin sonucu olarak bir gerileme yaşamasına rağmen, bunun etkisinin 2017’deki kadar büyük olmayacağını düşündüğünü söylüyor.

Daha da önemlisi, 2017’den farklı olarak, devam eden Bitcoin rallisi, Coinbase tarafından yapılan büyük çıkışların da gösterdiği gibi, artık yüksek net değerli yatırımcılar ve kurumlar tarafından yönetiliyor.

Ancak, birçok analistin Güney Kore’deki aşırı kalabalık kripto para borsası piyasasından endişe duymasının nedeni, yeni ortaya çıkan kripto varlıklarına karşı önemli bir ilginin olmasıdır. Örneğin, Bithumb’da en yüksek hacme sahip kripto para birimleri; Ethereum (ETH) veya Bitcoin değil, sadece birkaç aydır var olan yeni Altcoinlerdir

Kaynak: Bitcoin Coinbase Pro outflow. CryptoQuant.com

Üst düzey borsalardan gelen çıkışlar, genellikle kurumsal yatırımcıların Bitcoin satın aldığını ve varlıklarını self-hosted cüzdanlarda taşıdıklarını gösteriyor. Bu durumla ilgili Ki:

“BTC’e kısa süreli bir kumar oynamak iyi bir fikir gibi görünmüyor. 52.000 doların altına düşme ihtimali, kurumların bu seviyede alım yapmış olabileceklerinden dolayı, daha düşük.”

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın