Kimchi Premium %11’i Vurdu! Bitcoin 2017’ye Geri Mi Dönüyor?

Bitcoin’in (BTC) fiyatı 56.000 dolar ile 60.000 dolar arasında değişmeye devam ederken “Kimchi Premium” yıllık en yüksek seviyelere ulaşıyor. Güney Kore’de yükselen prim, Bitcoin rallisinin daha yeni başladığına dair bir işaret mi yoksa bir peak sinyali mi?

[irp posts=”23835″ name=”Bitcoin Rallisi Isınmaya Mı Başlıyor? Kimchi Premium Geri Döndü!”]

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere “Kimchi Premium” kripto para dünyasında ciddi bir avantajı ifade eder. Kimchi Premium, Bitcoin’in Güney Kore’de ABD gibi diğer büyük pazarlara göre daha yüksek bir fiyattan işlem gördüğünde oluşur.

2017’de Kimchi Premium %20’yi aşarak Bitcoin’in ABD’de 20.000 dolardan işlem görürken Güney Kore’de 24.000 dolara işlem görmesine neden oldu.

kaynak: Korea Premium Index. CryptoQuant.com

Geçen hafta, 29 Mart’ta, bu pirimin yeniden ortaya çıktığını ve %6’ya ulaştığını bildirmiştik. O zamandan beri Kimchi Premium artışını sürdürerek %11’e ulaştı.

Kimchi Premium’un %11’de olması Bitcoin için ne ifade ediyor?

Kimchi Premium en son ATH’a yükseldiğinde Bitcoin pazarı zirveye çıktı ve hemen ardından ise şiddetli bir düzelme yaşadı. Prim, Güney Kore kripto para piyasasının aşırı ısınma belirtisi gösterdiğini ifade etse de, bu yükseliş zirveyi işaretlemek için yeterli değil.

CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, primin endişe verici olduğunu ancak Bitcoin’in temellerinin güçlü göründüğünü belirtti. Günümüz ile 2017 arasındaki fark, Güney Kore’nin küresel Bitcoin piyasasının işlem hacminin yalnızca %1.7’sini oluşturuyor olmasıdır. Bu nedenle Ki Young Ju; Güney Kore piyasasının yükselen primin sonucu olarak bir gerileme yaşamasına rağmen, bunun etkisinin 2017’deki kadar büyük olmayacağını düşündüğünü söylüyor.

Daha da önemlisi, 2017’den farklı olarak, devam eden Bitcoin rallisi, Coinbase tarafından yapılan büyük çıkışların da gösterdiği gibi, artık yüksek net değerli yatırımcılar ve kurumlar tarafından yönetiliyor.

Ancak, birçok analistin Güney Kore’deki aşırı kalabalık kripto para borsası piyasasından endişe duymasının nedeni, yeni ortaya çıkan kripto varlıklarına karşı önemli bir ilginin olmasıdır. Örneğin, Bithumb’da en yüksek hacme sahip kripto para birimleri; Ethereum (ETH) veya Bitcoin değil, sadece birkaç aydır var olan yeni Altcoinlerdir

Kaynak: Bitcoin Coinbase Pro outflow. CryptoQuant.com

Üst düzey borsalardan gelen çıkışlar, genellikle kurumsal yatırımcıların Bitcoin satın aldığını ve varlıklarını self-hosted cüzdanlarda taşıdıklarını gösteriyor. Bu durumla ilgili Ki:

“BTC’e kısa süreli bir kumar oynamak iyi bir fikir gibi görünmüyor. 52.000 doların altına düşme ihtimali, kurumların bu seviyede alım yapmış olabileceklerinden dolayı, daha düşük.”

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Cointelegraph


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.