Kimchi Premium Dün 4.000 Dolara Yükseldi! Kimchi Premium Bitcoin Piyasası İçin Ne İfade Ediyor?

Uluslararası pazar ile Güney Kore pazarı arasındaki Bitcoin fiyat farkını ifade eden Kimchi Premium (Kimchi Primi), kırmızı bir kripto gününün ardından dün 4.000 dolara yükseldi.

Yakın tarihli bir Bank of America raporu, Kore pazarındaki Bitcoin fiyat priminin; hükümetin sınır ötesi sıcak para akışını engellemeyi amaçlayarak koyduğu sermaye akışı kontrollerinin bir sonucu olduğunu öne sürüyor. Şu anda, döviz alımları kişi başına yıllık 50.000 ile sınırlandırıldığı için, bunun da yatırımcıların Bitcoin gibi alternatifler aramaları için başka bir neden olabileceği düşünülüyor:

Kore’de kripto para birimleri için yurt içi fiyatları sürekli olarak uluslararası fiyatların üzerinde, bu da bunun, yurt içi ve yurt dışı fiyatlarının etkin arbitrajını önleyen etkili sermaye kontrolünün bir sonucu olduğunu gösteriyor. Kore sermaye kontrolleri Kimchi premium’un devam etmesine izin veriyor.”

Dün, dünyanın en büyük ve en iyi bilinen kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), Bitstamp borsasında 45.219 dolardan işlem görüyordu, ancak Coinmarketcap.com’dan alınan veriler, Güney Kore’de yaklaşık 4.000 dolar daha yüksekten işlem gördüğünü gösteriyor.

Fiyat primi, son ATH’den bu yana en iyi kripto para biriminin uzun konsolidasyon aşaması ve yetkililerin Güney Kore’deki kripto piyasası etrafındaki düzenlemeleri sıkılaştırıyor olması nedeniyle son zamanlarda düşüşteydi.

Güney Kore, kripto düzenlemeleri söz konusu olduğunda en ilerici ülkelerden biri olarak görülüyor, çünkü ülke tamamen düzenlenmiş bir pazara sahip ve yetkililer, kripto kazançları için %20 vergi geliri sağlamakla ilgili çalışmalar yapıyorlar.

Raporda, Güney Kore’de kripto para birimlerinde tahmini günlük ticaret hacminin, ilk çeyrekte 1.480 trilyon won’a (1.31 trilyon dolar) ulaştığı ve günlük işlem hacminin bazen KOSPI ve KOSDAQ hisse piyasalarındaki birleşik işlem hacmini aştığı da belirtiliyor.

Kimchi Premium Bitcoin Piyasalarını Nasıl Etkiler?

Bitcoin’in Güney Kore’de ABD gibi diğer büyük pazarlara göre daha yüksek bir fiyattan işlem gördüğünde oluşan ve şu anda 4.000 dolar olan prim, Güney Kore’deki trader’lar tarafından arbitraj ticareti için sıklıkla kullanılıyor. Premium fiyattan yararlanmak için, bir trader’ın önce Bitcoin’i Batı borsalarından satın alması ve ardından kâr elde etmek için Güney Kore borsalarında daha yüksek bir fiyata USDT karşılığında satması gerekir.

“Kimchi Premium” kripto para dünyasında ciddi bir avantajı ifade eder. Yatırımcılar arasında artan bir talebe işaret ettiği için prim, genellikle piyasa için yükseliş eğilimi olarak görülür. Tarihsel olarak yüksek bir Kimchi premium, primin 8.000 dolarlık bir ATH’ye ulaştığı Ocak 2018’de olduğu gibi, pazar için potansiyel zirveye işaret ediyor olabilir. Son zamanlarda tıpkı Kimchi primi gibi, Coinbase primi de piyasa duyarlılığını yansıtan benzer bir yükseliş göstergesi haline geldi.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : CoinGape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.