Şubat 6, 2022

Kevin O’Leary Kripto Madencilerini Uyardı! İşte Uyarının Nedeni

ABC’nin “Shark Tank” yıldızı Kevin O’Leary; çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) raporlamasının, Bitcoin madenciliğini sarsacağına dair bir uyarıda bulundu.

Kripto para piyasasında yer alan çoğu insanın bir süredir yükseliş ve düşüşleri bir arada yaşatan piyasada fiyatlara odaklanmış olsa da O’Leary odağını daha çok Bitcoin madencilik endüstrisinin pazar için oluşturabileceği tehditler konusuna odaklanmış durumda. O’Leary, yakın zamanda gerçekleştirdiği bir röportajda, enerjisini karbon salmayan kaynaklardan sağlamayan Bitcoin madencilik şirketinin bir ‘karbon denetimine’ takılacağından emin olduğunu belirtti. Bunun nedeni ise karbon kredilerini takip etme sürecinin belirsizliklerle dolu olması olacaktır.

ESG Artık Bir Şaka Değil!

Mr. Wonderful olarak da bilinen ve ABC’nin Shark Tank reality şovunda da sunuculuj yaparak popüler hale gelen Kevin O’Leary, karbon nötr kalmaya çalışmak için karbon kredisi kullanan Bitcoin (BTC) madencilik şirketlerini göreve çağırdı.

O’Leary’e göre bu tür Bitcoin madencilik şirketlerinin artık finansman bulmakta zorlanacakları konusunda da uyarı yaptı. Bunun nedeni ise, çoğu finansörün, hızla çok fazla ağırlık kazanan Çevresel, Sosyal ve Yönetişim zorunluluklarına ayak uydurmak için bu tür faaliyetlerden uzak duracak olmasıdır.

“Kirli karbon gazı salınımını örtbas etmek için karbon kredisi satın alarak yatırımcıları kandırabileceklerini düşüşnen halka açık Bitcoin (BTC) madencilik şirketleri için ‘yazı duvarda’.” Kevin O’Leary, bir karbon denetiminden asla kurtulamayacaklarını düşünüyor.

Gerçek yeşil enerji kaynakları yerine karbon kredileri kullanmanın Bitcoin madenciliğinin kötü bir ün kazanmasının bir nedeni olduğunu ve dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin faaliyetin peşinde olduğunu düşünüyor. O’Leary, Marathon ve Riot gibi karbon kredisi kullanan Bitcoin madencilerinin faaliyetlerini açıkça “dolandırıcılık” olarak nitelendiriyor.

ESG bilincine sahip yatırımcılar için bir tavsiye

O’Leary, firmaların uzun vadeli sürdürülebilirliklerini ölçmek için kullandıkları ölçütler olan ESG’nin, Bitcoin madencilerini satın alan karbon kredisi yoksa birçok yatırımcının başını belaya sokabileceğine dair endişelerini paylaştı.

Bu durumun nedeni ise, dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden biri olan BlackRock tarafından yatırımcılara ve firmalara ESG uyumlu olmaları için baskı yapılmasıdır. BlackRock CEO’su Larry Fink, yıllık yatırımcı notunda, çok uluslu varlık yöneticisinin, faaliyetlerinde ESG’yi uygulamayan herhangi bir müşterisi ile bağlarının artık koparılacağı notu paylaşıldı.

Bununla birlikte O’Leary, yatırımcıların yatırım yaptıkları Bitcoin madencilik firmalarının ESG profillerine bakmalarını ve “ESG koku testini” geçip geçmediklerini görmelerini tavsiye etti. Kendisini bir vaka çalışması olarak kullanarak şunları söyledi:

“Bu pozisyonları sattım ve şimdi bunu hidro, rüzgar ve güneş enerjisiyle yapan madencilere yatırım yapıyorum, böylece bu sürdürülebilirlik yetkilerine sahip kurumlarla başım belaya girmez…”

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.