Mart 16, 2020

Kayıp Bitcoin’leri Geri Getirmek Mümkün Mü?

Redditoru/Coding_Enthusiast kısa süre önce “FinderOuter” adını verdiği aracı yayınladı. Kayıp anahtar verileri kurtarmak için tasarlanmış ilk program olmasa da, süreci basitleştirir. FinderOuter, kullanıcının Base-58 veya Base-16 özel anahtarları için kısmi bilgileri girmesini sağlayan basit bir arayüze sahiptir. Daha sonra tüm anahtarı kurtarır.

Açık kaynaklı araç Github’dan indirilebilir. Yazılımcı, şifreleri kurtarmak için kısmen bilinen bilgileri kullanma yeteneği gibi daha fazla özellik eklemeyi planlıyor.

Kayıp birçok Bitcoin’den eksik bilgi sorumlu olduğundan, bu yazılımın potansiyel kullanıcıları oldukça fazladır. Aslında, bazı tahminlere göre, mevcut tüm Bitcoin’lerin yüzde yirmi beşine şu anda erişilemiyor.

Eksik özel anahtarları kısmi bir bilgi olmadan kurtarmak imkansızdır. Ancak, her bir Bitcoin vakası umutsuz değildir. Örneğin, bilgisayar çökmeleri genellikle para kaybetmekten sorumludur. Ancak, başarısız sabit sürücüleri geri yükleyebilen hem donanım hem de yazılım olmak üzere birçok araç vardır.

Ayrıca, bozuk olduğuna inanılan dosyalar genellikle kolayca kurtarılabilir. Aslında, farklı donanım veya işletim sistemlerinin umutsuzca kaybolduğuna inanılan verileri okuması yaygındır. Silinen dosyaları kurtarmak için tasarlanmış araçlar onlarca yıldır olduğu için silinen dosyalar için de aynı şey geçerlidir.

Kripto Paraları Doğru Saklamak Her Şeyden Önemli

Herhangi bir kripto yatırım stratejisi, fonları uzun vadede uygun şekilde saklamak için bir planla başlamalıdır. Basitçe söylemek gerekirse, kayıp Bitcoin’leri geri yüklemenin en iyi yolu onları asla kaybetmemek. Ne yazık ki, kripto para birimlerinin kaybı çok yaygın.

Soğuk depo, genellikle donanım cüzdanları aracılığıyla, kayıplara karşı korunmanın en iyi yolu olarak kabul edilmiştir. Bununla birlikte, bu cihazlar için kurtarma ifadeleri yine de dikkatlice yazılmalı ve çok güvenli bir yerde saklanmalıdır. Kripto para hiçbir zaman borsalarda tutulmamalı ve cüzdan verileri yeterli yedekleme olmadan herhangi bir cihazda tutulmamalıdır.

Ayrıca, sahipler gerekli kurtarma bilgilerini vermeden öldüklerinden önemli miktarda kripto para birimi kayboldu. Bu nedenle, bu olasılık herhangi bir uzun vadeli yatırım planına dahil edilmelidir.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?