Aralık 11, 2019

Kasım Ayında Çin’in Enflasyon Oranı Yüzde 4.5 Yükseldi, Bitcoin’in Deflasyonist Yapısının Altını Çizdi

Çin’in enflasyon oranı, Kasım ayı içinde yüzde 4,5’e yükseldi, bu durum Bitcoin gibi para birimlerinin deflasyonist yapısını vurguluyor.

Çin, hükumetin Blockchain taahhüdüne rağmen, kripto para birimlerine açıkça düşmanca davranıyor. Bununla birlikte, son zamanlardaki kontrolden çıkan enflasyon oranı ülkedekileri olayların diğer tarafını görmeye zorluyor.

Piyasa analisti Mati Greenspan, konuyla ilgili bir tweet attı, Çin’in enflasyon oranı istikrarlı bir şekilde artıyor. Kasım ayında, yüzde 4,5’lik bir yükseliş gördü – durduğuna dair hiçbir belirti yoktu. Çin’in dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olduğu göz önüne alındığında, bu endişe nedenidir.

Geleneksel para birimleri genellikle enflasyon ürettiği için eleştirilir. Bu para birimlerinin arzı kontrol edilebildiği için bazı problemleri de beraberinde getirir. Eğer paranın arzı kontrol edilirse, yani mevcut paranın miktarının merkez bankaları tarafından arttırılıp azaltılması, bu paranın değerinde de etki yaratır ve enflasyona sebebiyet verebilir.

Bilindiği üzere Bitcoin’in arzı 21 milyonla kısıtlı ve kontrol edilemiyor. Bitcoin gibi arzı sabit olan para birimleri içinse böyle bir tehlike söz konusu görünmüyor. Şu andaki fiyat dalgalanmalarına rağmen altında yatan parasal yapı değişmeyecek ve ileride ise Bitcoin’in enflasyona karşı bir korunma (hedge) görevi görmesi muhtemel.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.