Ocak 31, 2020

Kamboçya Merkez Bankası, Kendi Dijital Parasını Çıkarıyor

Kripto para birimlerinin yaygınlığının artması, hükümetleri ve merkez bankalarını harekete geçirdi. Birçok merkez bankası halihazırda kendi dijital parası için çalışma yürütüyor. Merkez bankası destekli dijital paralarını (CBDC) geliştiren kurumların sayısın da bir hayli artış yaşandı. Özellikle Facebook’un Libra projesi bu artışı tetikledi. Kendi dijital parasını piyasaya sürmek için hazırlanan en güncel isim ise Kamboçya Merkez Bankası oldu.

Bakong Projesi adı altında hayata geçirilmesi planlanan bu projenin duyurusu, Kamboçya Merkez Bankası Başkanı Chea Serey tarafından yapıldı. Finance Magnates tarafından edinilen bilgiler şu şekilde:

“Bakong projesi Kamboçya’daki herkesi ortak bir platformda bir araya getirecek. İnsanlar bu proje sayesinde hangi bankadan hizmet aldıkları fark etmeksizin kolayca ödeme yapabilecekler.”

İlerleyen dönemlerde proje uluslararası ödeme işlemlerinin de bir parçası olabilir. Bunun yanında söz konusu projenin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi için, Kamboçya Merkez Bankası ülkedeki 11 farklı bankayla anlaşma sağladı. Phnom Penh Commercial Bank (PPCBank) Başkanı Shin Chang Moo, konu ile ilgili olarak şunları dile getirdi:

“Projeyi neredeyse bitirme noktasına geldik. Beklediğimizden biraz daha uzun sürdü çünkü bu sistemin olabildiğince kullanışlı ve eksiksiz olmasını istedik. Proje olur olmaz buna yönelik hizmetler sunmaya başlayacağız.”

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?