Kahvenin Serüveni Ortaya Çıkıyor: Starbucks ve Microsoft, Blockchain Tabanlı Takip Sistemi Geliştirdi!

 

Dünyanın en çok bilinen kahve zinciri Starbucks, yenir bir blok zinciri geliştirdi. Bu sayede Starbucks tüketicileri, severek içtikleri kahvelerinin toplanmasından fincanlarına kadar geçirdiği maceralarını takip edebilecekler.

Blokchain tabanlı takip ve izlenebilirlik sistemi Microsoft’un Azure Blok Zinciri teknolojisi ile entegre çalışıyor. Çalışma için 2019 da çalışmalara başlamışlardı. Çalışmanın sonucunda ise tedarik zincirindeki hareketliliklerin yanı sıra tüketicilerin de kahvenin serüvenini görebilecekler. Microsoft’un Azure sistemi, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Ethereum tabanı için yeni bir geliştirme kiti yayınlamıştı. Bu yayından sonra da Starbucks ile ortaklık gerçekleştirilmişti.

Sistem, kahve poşetlerindeki QR kod teknolojisinin kullanılmasıyla gerçekleştiriliyor. Bir nevi her kahve torbasının bir kimliği oluyor. QR kod taraması yaparak tedarik ve üretim hakkındaki tüm bilgileri görüntüleyebiliyorsunuz. Tüketiciler kahvenin türüne, yetiştirilme yerine, hangi işlemlerden geçtiğine, ne zaman kavrulduğuna ve sevkiyatın nasıl yapıldığına ulaşabilirler.

Blok zinciri teknolojisini Starbucks şuan sadece ABD üzerindeki müşterilerinin hizmetine sunuyor. İsteyen kullanıcıların uygulama marketlerinden veya tarayıcılarından girerek kontrol edebilirler. İzlenebilirliğin zor ve meşakkatli olmasının bir diğer göstergesi de Starbucks’ın dünyanın kahve üreticisi olan 70 ülkeden 30 kadarında üretim yaptırması gösterilebilir.

Gıda alanındaki izlenebilirlik, her geçen gün tüketiciler için önemli hal almaya başladı. İnsanların ne yediklerini ve içtiklerini takip etmek istemesi de en doğal hakları sayılabilir.

Buna bir örnek de geçtiğimiz ay gıda tedarikçi firma J.M. Smucker, kahve markasının izlenebilirliğini blok zinciri destekli IBM Food Trust servisi ile gerçekleştireceklerini açıkladı. Ek olarak bu yıl Nestlé, kendi alt markası Zoégas kahvelerinin izlenebilirliğinin sağlanması için IBM FT ile anlaşmıştı.

Tüm bu izlenebilirlik çalışmalarının, blockchain tabanlı sistemler ile gıda sahteciliği, etiketleme hataları, tedarik aksaklıkların önüne geçmesi bekleniyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.