Mart 23, 2023

Justin Sun ve Şirketlerine Dava Şoku: Türklerin Favori Altcoin’leri Tehdit Altında!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Justin Sun ve Tron (TRX) ve BitTorrent (BTT) kripto para birimlerinin yasadışı satışına ilişkin iddialar üzerine üç bağlı firma aleyhine dava açtığını duyurdu.

Dava haberi ise TRX fiyatı üzerinde olumlu bir etki yarattı ve değeri %6’nın üzerinde geriledi.

SEC Başkanı Gary Gensler yaptığı açıklamada, bu davanın kripto yatırımcılarının kayıtsız menkul kıymetlerle karşılaşabileceği potansiyel risklere bir örnek teşkil ettiğini vurguladı.

Davaya göre, Sun ve bağlı şirketler milyarlarca TRX ve BTT‘yi halka dağıtmak ve aynı zamanda token’ların alınıp satılabileceği aktif ikincil piyasalar oluşturmak için planlı hareket etti.

SEC, Sun ve şirketlerinin kayıtsız teklif ve satışlarında ABD’li yatırımcıları hedef aldıklarını ve yatırımcıların zararına milyonlarca yasadışı gelir elde ettiklerini iddia ediyor.

SEC aynı zamanda davada yer alan sanıkların teklifleri ve satışları kuruma kaydettirmeleri gerektiğini iddia ediyor. Aynı iddialara göre söz konusu kayıtlar hiçbir zaman gerçekleşmedi.

Davanın detaylarında ise Justin Sun’ın TRX’ten kar etmek amacıyla yatırımcıların ilgisini çekmek için sahte birtakım nedenle yarattığı da yer alıyor. Bu da basit bir tabirle manipülatif bir yaklaşım belirlediği iddiası anlamına geliyor. Sun’ın bu alım satım işlemini Tron Foundation, BitTorrent Foundation ve Rainberry aracılığıyla gerçekleştirdiği iddia ediliyor.

SEC, Sun ve bağlı şirketlerin TRX ve BTT’ye kamuoyunun ilgisini çekmek için bir tanıtım kampanyası oluşturduğunu da iddia ederek davadaki detaylarını direkt belli etti. Bu tanıtım, Austin Mahone, Jake Paul ve Lindsey Lohan gibi ünlülere, kendilerine ödeme yapıldığını ya da ödeme miktarlarını açıklamadan sosyal medya hesaplarında TRX ve BTT’yi tanıtmaları ya da övmeleri için ödeme yapılmasını içeriyor.

Dava sonucunda Sun ve davada yer alan şirketler sert tedbirlere ek olarak haksız kazançlarla ilgili cezalarla da karşı karşıya kalabilir.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : U.Today
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?