JPMorgan’ın Ardından Goldman Sachs’tan Dijital Para Hamlesi!

Büyük Amerikan çokuluslu bankası Goldman Sachs, dijital varlık departmanı için blockchain yanlısı Mathew McDermott’u başkan olarak atadı. Yakın tarihli bir röportajda McDermott, küresel finans ortamının dijitalleştirilmesi gerektiği konusundaki görüşlerini dile getirdi ve hatta Goldman’ın kendi dijital parasını başlatma olasılığını araştırdığını ima etti. Detaylar haberimizde.

Goldman Sachs ve Kripto Paralar

Merkezi New York City’de bulunan Goldman Sachs, geçmişte kripto para birimi endüstrisine pek fazla ilgi göstermedi. Yakın tarihli bir konferans görüşmesinde devasa banka, birincil kripto para biriminin bir varlık sınıfı olmadığını iddia etti.

Bununla birlikte Goldman Sachs’ın, dijital varlıklar departmanındaki gelişmelere bakarak, dijital ekonomileri ve dijital para birimlerini destekleyebileceğini söyleyebiliriz.

Mathew McDermott, bankanın iç fonlama operasyonlarını yönetiyordu ve kısa süre önce dijital varlık departmanının başkanı olarak atandı. McDermott, yakın tarihli bir CNBC röportajında, öncelikle blockchain üzerinde çalışan dijital bir finans ekonomisi inşa etme konusundaki iyimserliğini vurguladı. McDermott konuşmasında “Bundan 5-10 yıl sonra piyasalardaki her bir ürünün blockchain tabanlı olduğu yeni bir finans sistemi kurulabilir. Bu piyasadaki işlemlerin tamamı yine aynı blockchain üstünde yapılabilir. Şu anda fiziki olarak yapmaya çalıştığımız şeyleri dijital ortama aktararak çok büyük verim elde edebiliriz. Kredi vermekten menkul kıymet işlemi yapmaya kadar birçok işlemi kapsayan dijital bir finans sistemi.” ifadelerini kullandı.

Mevcut birçok eski sürecin yavaş ve maliyetli olduğunu da sözlerine ekledi.

McDermott’un, atanmasının ardından rakip banka JPMorgan Chase’in dijital varlıklar stratejisi başkanlığına da Oli Harris’ın getirildiği bildirildi. Ayrıca JPMorgan geçtiğimiz aylarda JPM Coin adlı yeni bir dijital para geliştirmeye başladı.

Sonuç olarak, Goldman’ın benzer bir yolu inceleyip incelemediğine dair spekülasyonlar ortaya çıktı ve McDermott bunu doğruladı:

“Goldman Sachs olarak itibari paraya sabitlenmiş bir dijital para üretmenin bize ne gibi bir ticari getirisi olur, incelemeye devam ediyoruz. Fakat daha kullanım alanlarını bile tam olarak keşfedemediğimiz için henüz yolun başında sayılırız.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.