Ocak 15, 2024

JPMorgan’dan Dikkat Çeken Bitcoin Raporu: 36 Milyar Dolarlık Yatırım Beklenmedik Yerden Gelecek!


Son güncellenme : 16.01.2024 - 11:40

Uzun süredir beklenen spot Bitcoin ETF’lerinin SEC tarafından onaylanmasının ardından, kripto para piyasası önemli bir düzeltme kaydetti. Ürünlerin lansmanını çevreleyen geniş iyimserlik ve beklenen büyük kurumsal giriş gerçekleşmedi.

ETF’lerin geçtiğimiz hafta hayata geçmesinin ardından JPMorgan analistleri tarafından yapılan bir öngörü ise dikkat çeken önemli raporlar arasında yer aldı. Müşterilere gönderilen bir notta, baş analist Nikolaos Panigirtzoglou, spot Bitcoin ETF’lerinin ilk çıkışlarını takip eden haftalarda 36 milyar dolara kadar giriş çekeceğini savundu.

Popüler görüşün aksine, JPMorgan analistleri Bitcoin ETF‘lerin “çok fazla taze sermaye” göreceği fikrine karşı çıktılar. Bunun yerine, 36 milyar doların büyük ölçüde Grayscale’in popüler GBTC ürünü gibi mevcut kripto fonlarından geleceğini ve bu ürünün de dijital varlık endüstrisi için bir dönüm noktasında ETF’ye dönüşeceğini öngördüler.

Tahminlere uygun olarak, kamuya açık veriler, yatırımcıların nispeten daha düşük yönetim ücretleri sunan ürünler için fonu terk etmesiyle Grayscale’in GBTC’sinden 579 milyon doların üzerinde çıkış olduğunu gösteriyor. Diğerleri de fonun ETF’ye dönüştürülmesinden önce Bitcoin’e indirimli bir fiyattan maruz kalarak kâr elde etmek için GBTC’den çıkmış olabilir.

Yönetim ücretini yıllık %1,5 olarak belirleyen Grayscale ile JPMorgan analistleri, ücretleri yeni endüstri standartlarına düşürmediği takdirde fondan önemli miktarda (5 milyar ila 10 milyar dolar arasında) çıkış olabileceği konusunda uyarıyor. Yeni piyasaya sürülen spot Bitcoin ETF’lerinin çoğu, Grayscale’inkinden önemli ölçüde daha düşük bir seçenek olan %0,2-0,4 arasında yönetim ücreti sunuyor.

Bu arada JPMorgan analistleri, mevcut kripto yatırımcılarının geleneksel kripto borsaları yerine ETF’ler aracılığıyla BTC’ye maruz kalmayı tercih etmelerini de bekliyor. Bu nedenle, yaklaşık 20 milyar doların da borsalardan yeni piyasaya sürülenlere akacağını ve spot Bitcoin ETF’lerine öngörülen girişi tahmin edilen 36 milyar dolar aralığına yaklaştıracağını tahmin ediyorlar.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?