Eylül 9, 2023

JPMorgan’dan Dev Hamle: Blockchain Tabanlı Ödeme Sistemi Geliyor!


Konuya yakın bir kaynağa göre, ABD’nin en büyük bankası JPMorgan Chase & Co, yerleşim ve uluslararası ödemeleri hızlandırabilecek yeni bir tür dijital para birimi geliştiriyor. Proje henüz ilk aşamalarında olduğu için ismini vermek istemeyen kaynak, bankanın blok zinciri tabanlı bir mevduat tokenı kullanmayı araştırdığını belirtti. Token, transfer edilebilir bir dijital para birimi olarak hareket edecek ve buna karşı bir mevduat talebini temsil edecektir. Kaynak ayrıca, yeni ödeme sistemi için altyapı mevcut olsa da, jetonu geliştirmeden önce düzenleyicilerden onay bekleyeceğini de sözlerine ekledi. Düzenleyici kurumların onay vermesi halinde JPMorgan, düzenleyici kurumların onayından sonraki bir yıl içinde kurumsal müşterileri için ürünü piyasaya sürebilir.

“Mevduat token’ları pek çok potansiyel fayda sağlıyor, ancak düzenleyicilerin herhangi bir yeni ürün geliştirilmeden ve kullanılmadan önce düşünceli ve özenli olmak isteyeceklerini de takdir ediyoruz. Bu ilginin gelişmesi halinde, blok zinciri altyapımız mevduat tokenlerinin piyasaya sürülmesini nispeten hızlı bir şekilde destekleyebilecektir.”

Mevduat coini, JPMorgan’ın başka bir blok zinciri sistemi olan JPM Coin’i de içeren blok zinciri hamlesinin bir uzantısı olacak. Bununla birlikte, JPM Coin’den farklı olarak, mevduat coinin diğer bankaların müşterilerine kolay para transferlerini kolaylaştıracaktır. Ayrıca blok zincirinde ihraç edilen tokenize menkul kıymetlerin alım satımını gerçekleştirmek için de son derece uygun olacaktır.

Mevduat coinleri, ticari bir bankaya karşı bir talebi temsil eden ve geleneksel finansal sistemi dönüştürebilecek dijital paralardır. Blockchain teknolojisi kullanılarak işlemler anında işlenebilir ve işlem maliyetlerini azaltırken önemli ölçüde daha hızlı yerleşimlere yol açabilir. Yeni sistem aynı zamanda bankanın mevcut uyumluluk sistemleriyle de bağlantılı olacak ve tüm işlemlerin gerekli kontrollere ve düzenleyici raporlamaya tabi olmasını sağlayacaktır.

Mevduat tokenı başlangıçta Dolar cinsinden olacaktır. Ancak, ilgili düzenleyici makamların onayını takiben diğer para birimlerinde de kullanılabilir hale gelebilir. Yeni bir blok zinciri tabanlı mevduat token’ının potansiyel lansmanı, piyasada ABD’deki düzenleyicilerin kripto şirketlerine karşı işlem başlatırken yerleşik Wall Street firmalarını tercih edebileceğine dair spekülasyonların arttığı bir zamanda gerçekleşiyor.

JPM Coin Kullanımının Yaygınlaştırılması

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere JPMorgan, ABD’de gerçek dünyada kullanım için kendi dijital token’ını piyasaya süren ilk büyük banka oldu. Mevduat token’ının piyasaya sürülmesi, bankanın blok zinciri tabanlı ödeme tokenı JPM Coin’in kullanımını genişletmek için harekete geçtiği bir döneme denk geliyor. JPM Coin, kullanıcıların bankada tutulan fiat parayı transfer etmelerine olanak tanıyan bir ödeme rayı ve mevduat hesabı defteri görevi görüyor. JPMorgan, piyasaya sürülmesinden bu yana JPM Coin’in 300 milyar doları aşan işlemleri kolaylaştırdığını belirtti. Bu, onu geleneksel bir finans kurumu tarafından blockchain teknolojisinin kullanımının en önemli örneklerinden biri haline getiriyor.

Banka geçen yıl müşterilerinin dünya genelinde ödemeleri anında gerçekleştirmek için kripto para birimini kullanmaya başladığını açıklamıştı. Kurumsal müşteriler arasında ödeme transferini kolaylaştırıyor. Bununla birlikte, coin şu anda yalnızca sıkı düzenleyici kontrollerden geçen kurumsal müşteriler için mevcuttur.

Kaynak : CryptoDaily

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?