Eylül 4, 2023

JPMorgan’dan Bitcoin ve ETF Yorumu: “Beklenen Onay Gelecektir Ancak…”


JPMorgan Cuma günü yayınladığı bir raporda, yerel bir mahkemenin Grayscale’e ait Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) bir ETF’ye dönüştürme girişimini reddetmesini gözden geçirmesi gerektiğine karar vermesinin ardından SEC’in diğer ETF başvurularını onaylamak zorunda kalabileceğini belirtti.

Nikolaos Panigirtzoglou ve diğer JPMorgan analistleri, “Grayscale ve SEC mahkeme kararının en önemli unsuru, SEC’in benzer ürünlere, yani vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ETF’lerine farklı muamelesini açıklayamadığı içinreddedilmesinin keyfi” olduğu yorumunu yaptı.

Rapora göre mahkeme, spot piyasadaki dolandırıcılık ve manipülasyonun hem vadeli işlemler hem de spot ürünler için benzer bir risk oluşturduğunu çünkü “spot Bitcoin piyasası ile CME BTC vadeli işlemler piyasasının çok sıkı bir şekilde ilişkili olduğunu” savunuyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere JPMorgan, mahkemenin vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ETF’lerine izin verip spot ETF’leri reddetmek için hiçbir gerekçe olmadığına karar verdiğini belirtiyor. Bu son derece önemli çünkü SEC’in Grayscale’in GBTC’yi dönüştürme teklifini reddetmesini savunması için “vadeli işlemlere dayalı BTC ETF’lerine verdiği önceki onayı geriye dönük olarak geri çekmesi gerekeceği” anlamına geliyor.

JPMorgan, geriye dönük bir geri çekilmenin SEC için son derece yıkıcı ve utanç verici olacağını ve bu nedenle olası görünmediğini düşünüyor.

Raporda, spot Bitcoin ETF’lerinin ABD dışında bir süredir var olduğu, ancak kayda değer bir yatırımcı ilgisi çekemediği ve hem vadeli işlemlere dayalı hem de fiziksel olarak desteklenen bitcoin fonlarının 2021’in ikinci çeyreğinden bu yana çok az yatırımcı ilgisi çektiği belirtildi.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?