JPMorgan’a Göre El Salvador’un Bitcoin Hamlesinin Hiçbir Ekonomik Faydası Yok

0

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük bankası olan JPMorgan Chase & Co., El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi ilan etme yönündeki büyük hamlesini eleştirdi.

İlgili Haber  El Salvador, Çığır Açan Bir Hamleyle Bitcoin'i Ulusal Para Olarak Kabul Etti

Banka en son raporunda, en büyük kripto para biriminin ulusal para birimi olarak benimsenmesinden herhangi bir “somut ekonomik kazanç” sağlamanın “imkansız” olduğunu savunuyor. Ve El Salvador’un Bitcoin uygulamasında kusurlar bulmaya devam ediyor.

JPMorgan, ülkenin Bitcoin’i ikinci ulusal para birimi olarak kullanma kararının, Uluslararası Para Fonu ile olan görüşmelerini tehlikeye atabileceğini de ekliyor.

Hepsinden önemlisi, JPMorgan, bu sınıflandırmanın Bitcoin’in çok daha büyük ekonomiler tarafından ele alınma şekli üzerinde de bir etkisi olabileceğini iddia ediyor:

Yaklaşımdaki bu tür herhangi bir değişiklik, muhtemelen kripto para birimlerini önemli ölçüde erteleyen ve bu nedenle normal olarak öngörmeyen kural ve düzenlemelerde istenmeyen sonuçlara neden olacaktır. Ancak bu, benzer şekilde konumlanmış, daha küçük ülkeler arasında daha büyük bir eğilimin başlangıcıysa, bu hamleler daha karmaşık hale gelebilir.”

Cesur Bir Manevra

Daha önce de bildirdiğimiz üzere, IMF, El Salvador’un bu hafta başlarında bir süper çoğunluk oyu ile kabul edilen ve kripto dünyası için dönüm noktası olan Bitcoin yasasının yasal ve finansal sorunları gündeme getirdiği yorumunu yapmıştı.

İlgili Haber  IMF El Salvador'un Bitcoin'i Ulusal Para Olarak Benimsemesi Konusundaki Endişelerini Dile Getiriyor

Yasa, Bitcoin devriminde büyük bir adım olsa da, tropikal ulusun kuruluştan 1.3 milyar dolarlık bir kredi almasını daha da zorlaştırabilir.

Bununla birlikte, Uluslararası Ödemeler Bankası’ndan (BIS) Benoît Curé, Bitcoin kabul yasasını “büyüleyici bir deneyim” olarak nitelendirdi.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın