Kasım 9, 2020

JPMorgan Chase: Yatırımcılar Altın Yerine Bitcoin’e Yöneliyor Olabilir


En büyük ABD bankası olan JPMorgan Chase, Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) başarı öyküsünü inceleyen bir rapor yayınladı. Bitcoin’in en büyük eleştirmenlerinden biri olan banka, raporda lider kripto para birimine olan talebin yerleşik piyasaları bile etkilediğini kabul ediyor.

JPMorgan Chase, Bitcoin talebinin Gold ETF’lerinkini tüketebileceğini belirtti. Araştırmaya göre, Ekim ayında Grayscale Bitcoin Trust’a girişler, altın ETF’lerden önemli ölçüde daha yüksekti. Bu nedenle ABD bankası, GBTC’nin altın ETF’ler için pazarın bir kısmını ele geçirebileceği sonucunu ortaya koydu. Grayscale Investments CEO’su Michael Sonnenshein Twitter üzerinden aşağıdaki grafiği paylaşarak, rapor ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bitcoin ve altın grafiği arasındaki bu ayrım; normalde altın ETF’lerine yatırım yapan yatırımcıların (aile ofisleri gibi), altına alternatif olarak Bitcoin’e yönelmeye başlamış olabileceği düşüncesini desteklemektedir.”

JPMorgan Chase analistleri tarafından hazırlanan yukarıdaki grafikten de anlaşılacağı üzere, normalde altın piyasasında boy gösteren yatırımcıların bu piyasadan çıkıp kripto para piyasasına giriş yapıyor olabileceği sonucuna varıldı.

MicroStrategy ve Square gibi şirketler tarafından bir rezerv para birimi olarak Bitcoin’in onaylanması ve özellikle PayPal’ın son kripto adımı, Bitcoin’e olan talebi daha da artırdı. Bankacılık devi de, bunun özellikle “girişleri son haftalarda sertleşen” Grayscale Bitcoin Trust’ta açıkça görülüyor.

JPMorgan Chase’e göre, Grayscale Bitcoin Trust’ın yükselişi, sadece Y kuşağının değil, aynı zamanda aile ofisleri ve varlık yöneticileri gibi kurumsal yatırımcıların da talepte bulunduğunu gösteriyor:

“Bize göre, Grayscale Bitcoin Trust’ın yükselişi, Bitcoin talebinin yalnızca daha genç perakende yatırımcılardan, yani Y kuşağından değil, aynı zamanda aile ofisleri ve varlık yöneticileri gibi kurumsal yatırımcılardan da kaynaklandığını gösteriyor.”

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?