Ekim 4, 2023

JPMorgan CEO’sundan Ekonomi için Şok Uyarı: “İki Dalga Geliyor!”


Bankacılık devi JPMorgan ‘ın CEO’su Jamie Dimon ABD’nin iki sert rüzgarla karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Bloomberg Televizyonu’na verdiği yeni bir röportajda görüşlerini aktaran Jamie Dimon, ABD ekonomisini vurabilecek ve farklı sonuçlar doğurabilecek iki olağanüstü makro faktörü yakından izlediğini belirtti.

Dimon’a göre, yaklaşmakta olan kötü günler ndişe verici çünkü “vurup vurmayacakları, ne zaman vuracakları ve ne yapacakları” pek de öngörülebilir değil.

Birincisi, harcanan mali para çok büyük, Amerika’da ve dünya genelinde barış zamanlarının en büyüğü, zaten çok yüksek açıklar ve QT (niceliksel sıkılaştırma) hiç yaşamadığımız bir şey. Bazı insanların QT’nin olaysız geçeceğini düşündüğünü biliyorum. Ben o kadar emin değilim. En azından piyasalarda dalgalanma bekliyorum.

Uzun vadeli mali konular da bir nevi enflasyonist. Petrol fiyatları, bazı emtia fiyatları, yeşil ekonomi, ticaretin yeniden yapılandırılması – adını siz koyun – enflasyonu düşürmek yerine enflasyonu arttırdığını görüyorum. Dolayısıyla enflasyonun düşmeye devam edeceğini düşünmüyorum. Öyle olmayabilir, dolayısıyla faizler yükselebilir.

Ancak en büyük fırtına bulutu jeopolitik. Ukrayna, insani kriz. Buradan çok uzakta olmayan bir savaş. 600 mil uzunluğunda ve 500.000 insanın öldüğü bir savaş. Nükleer şantaj. Amerika ve Çin’deki tüm küresel ilişkileri etkileyecek – ticari ittifaklar. Nasıl başlayacağını da bilmiyoruz. Bu yüzden sadece bu iki şeyi koydum. Yakından takip ediyorum. Sonra bunun ekonomiyi nasıl etkileyeceği farklı bir konu.”

JPMorgan CEO’su Dimon ayrıca Federal Rezerv’in faiz oranlarını %7’ye kadar yükseltebileceği ve bunun da stagflasyona ya da sessiz bir ekonomik büyüme ve enflasyon dönemine yol açabileceği konusunda uyarıyor.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?