Eylül 26, 2023

JPMorgan CEO’su Küresel Ekonomik Şok Konusunda Uyardı, İşte Nedeni


JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, ToI’a verdiği son röportajda küresel ekonominin, stagflasyon tehdidinin yanı sıra Federal Rezerv gösterge faiz oranlarının %7’ye ulaşması olasılığına hazır olup olmadığı konusundaki endişelerini dile getirdi. Dimon’ın açıklamaları, Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaştığı yönündeki ortak görüşün aksine, böyle bir senaryonun finansal sistem üzerinde yaratabileceği potansiyel stresi ve bunun işletmeler ve tüketiciler üzerindeki etkilerini vurgulamaktadır.

Jamie Dimon Küresel Ekonomi Üzerine

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, JPMorgan yatırımcı zirvesi için Mumbai’ye yaptığı ziyaret sırasında, dünyanın Federal Rezerv gösterge faiz oranlarının %7’ye ulaşması olasılığına hazırlıklı olmayabileceği uyarısında bulundu.

Bu arada, böyle bir senaryonun stagflasyonla birleştiğinde küresel finans sisteminde önemli bir stres yaratabileceğinin altını çizdi. Dimon ayrıca, %5 ve %7’lik oranlar arasındaki farkın ekonomi için önceki %3’ten %5’e geçişten daha zorlayıcı olacağını vurguladı.

Ancak bu görüş, faiz oranlarını %5,25 puan artırarak son 22 yılın en yüksek seviyesi olan %5,5’e çıkaran Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaştığı yönündeki ortak kanıdan farklıdır.

ABD’li politika yapıcılar enflasyonla mücadele için faiz oranlarının daha yüksek kalması gerektiğini öne sürerken, Dimon’un uyarısı piyasalarda tepkilere yol açtı. Bu arada, uzmanlar önümüzdeki yıl içinde ABD’nin resesyona girme olasılığının %60 olduğunu ve %7’lik bir oranın ekonominin yumuşak iniş çabalarını sekteye uğratabileceğini öngörüyor.

Özellikle, Federal Rezerv yetkilileri, en son Ekonomik Tahminler Özeti’ne göre, yılsonuna kadar başka bir faiz artırımını yürürlüğe koyma eğilimini sürdürüyor.

Dimon’un Hindistan-ABD İlişkilerine Bakışı

JPMorgan Chase CEO’su Hindistan ve ABD arasında büyüyen ortaklık konusunda iyimser olduğunu ifade etti. CNBC-TV18’e verdiği ayrı bir mülakatta Dimon, Başbakan Narendra Modi’nin Hindistan’ın ekonomik ortamını basitleştiren politikalarını övdü.

Ayrıca Hindistan’ın potansiyelinin altını çizen Dimon, değişen küresel dinamiklere uyum sağlamak ve karşılıklı fayda sağlayan ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirmek için her iki ülkenin liderleri arasında yapıcı diyaloglara duyulan ihtiyacı vurguladı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Dimon, Hindistan ve Amerika’nın doğal ortaklar olduğunu belirtti. Ek olarak bunu fark etmeyenlerin dikkatlice düşünmediğini belirtti. Bu arada Başbakan Modi’nin mali süreçleri kolaylaştırma, vergileri basitleştirme ve doğrudan yabancı yatırımı teşvik etme çabalarını da övdü.

Dimon’un iyimserliği Hindistan’ın doğasında var olan ekonomik potansiyelinden ve gelişen küresel ortamda önemli bir oyuncu olmasından kaynaklanıyor.

Kaynak : CoinGape

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?