Ocak 20, 2024

JP Morgan, O Kripto Varlık Konusunda Uyardı: Daha Fazla Fiyat Düşüş Gelebilir!


Bitcoin ETF ‘sinin onaylanması birçok beklentiyi de beraberinde getirdi. Ancak kripto piyasası beklenen performansı karşılayamadı. Yatırımcılar, ETF onayının ve GBTC yatırımcılarının kârdan faydalanmasının ardından ortaya çıkan karmaşık bir ortamla boğuşuyor.

Piyasa Neden Düşüşte?

ETF’nin onaylanmasının ardından yaşanan ilk coşku şişirilmiş beklentiler yaratarak Bitcoin’in performansında daha sonra bir gerilemeye yol açtı. İlgideki artış kâr alımını tetikleyerek kripto paranın yörüngesinde bir kaymaya neden oldu.

Karmaşıklığa ek olarak, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) yatırımcıları stratejik olarak kârlı fırsatlardan yararlandı. GBTC’nin yakın zamanda spot Bitcoin Spot ETF’sine dönüştürülmesi, 1,5 milyar doları aşan önemli çıkışlara sahne oldu.

JP Morgan Dikkatli Olunmasını Öneriyor

JP Morgan’ın son tavsiye notu Bitcoin‘in yakın geleceğine ilişkin endişeleri artırıyor. Analistler, GBTC’den beklenen çıkışlarla birlikte devam eden kar alımlarının Bitcoin fiyatları üzerinde ek baskı oluşturabileceğini tahmin ediyor. JP Morgan’dan Nikolaos Panigirtzoglou bu konuda konuşmaya karar verdi.

Önceki 3 milyar dolarlık tahminin doğru çıkması ve 1,5 milyar doların halihazırda çıkış yapmış olması halinde, GBTC’de kar elde etme yoluyla Bitcoin alanından çıkacak 1,5 milyar dolar daha olabilir ve bu da önümüzdeki haftalarda Bitcoin fiyatları üzerinde daha fazla baskı yaratabilir.

Grayscale’in Stratejisi

Grayscale Bitcoin Trust yatırımcıları, gelecekteki kâr beklentisiyle net varlık değerine göre önemli bir indirimle stratejik olarak hisse satın aldı. Ancak bu yaklaşım yanlışlıkla satış baskısını artırarak Bitcoin’in düşük performansına katkıda bulundu.

Bitcoin ETF’sinin onaylanmasına rağmen, piyasa beklentiler ve gerçeklik arasındaki uyumsuzlukla boğuşuyor. Özellikle Gary Gensler’den gelen düzenleyici uyarılar başlangıçtaki coşkuyu azalttı. Gensler’in ETF’yi onaylamasına rağmen Bitcoin’i desteklemeyeceğini açıklaması da duruma pek yardımcı olmadı.

Sonuç olarak, Bitcoin’in kâr elde etme, düzenleyici kurumların uyarıları ve piyasa dinamikleri gibi zorluklarla karşı karşıya kalması nedeniyle yatırımcılar şu anda kendilerine pek güvenmiyor. Önümüzdeki yol belirsizliğini koruyor ve çeşitli faktörler Bitcoin‘in yolculuğunu şekillendirmeye devam edecek. Güvende kalmanızı ve riski doğru şekilde yönettiğinizden emin olmanızı öneririz.

Kaynak : CoinPedia

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?