Haziran 1, 2020

JP Morgan Chase’in Kripto Para Davası Sonuçlandı


Chase Bank, müşterilerin kripto para birimi işlemleri için haksız bir şekilde ücretlendirilmesi iddiası üzerine 2,5 milyon dolarlık ücretin çoğunu geri ödemeyi kabul etti. JP Morgan Chase & Co’nun bir yan kuruluşu olan ve 2018’de kripto alımlarını “nakit avans” olarak sınıflandıran Chase Bankası’na kredi kartlarından daha yüksek ücretler alma kararından kaynaklanan bir toplu dava açılmıştı.

Mart ayında, davacılar Brady Tucker, Ryan Hilton ve Stanton Smith, New York’taki ABD Güney Bölge Mahkemesi’nde sanık Chase Bank ile anlaşmayı kabul ettiklerini bildirdi. O dönem Yargıç Katherine Polk Failla tarafından imzalanan bir emir, mahkeme işlemlerinin durdurulmasıyla sonuçlanmış ve anlaşmanın ilerlemesine izin vermişti.

Reuters tarafından 28 Mayıs tarihinde bildirildiği üzere Salı günü Manhattan federal mahkemesi tarafından alınan kayıtta, JPMorgan’ın yanlış bir şey yapmadığını iddia etmesine rağmen müşterilerin fazla işlem ücretlerinin %95’ini geri alacakları bilgisi edinildi. Özetle kredi kartı ile kripto para alımlarında, ödemeyi nakit avans olarak gösterip müşterilerden beyan etmediği halde ücret aldığı için Chase tazminat ödeyecek.

Chase, uzun süren davaların daha fazla masraf, rahatsızlık sürecinden kaçınmak ve ileri sürülen veya iddia edilmiş olabilecek diğer iddialardan tamamen arınmış olmak için söz konusu anlaşmayı imzalamayı kabul etti.

Dava ilk olarak Nisan 2018’de açılmıştı. Uzun süren bir dava sürecinin ardından sonuçlanmış olması davacıları sevindirdi. Sonuç itibariyle bankanın müşterilerine geri ödeyeceği tutar yaklaşık 2,4 milyon dolar olacak.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?