JP Morgan: CBDC’ler, Küresel Dolar Hakimiyetine Son Verecek

0
404

JP Morgan, yakın tarihli bir raporunda, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC), ABD dolarının hakimiyeti üzerinde yaratabileceği olumsuz etkilere karşı uyardı. JP Morgan, merkez bankası dijital para birimlerinin ABD dolarının hegemonyasını zayıflatabileceğine inanıyor.

Amerika’nın en büyük çok uluslu Yatırım Bankası JP Morgan analistlerinin oluşturduğu rapor Bloomberg tarafından paylaşıldı. ABD baş ekonomisti Michael Feroli ve Amerikan faiz oranı türevleri strateji başkanı Josh Younger bu uyarıyı yaptı. Rapora göre ABD, diğer ülkelere kıyasla CBDC’lerden daha çok etkilenebilir. Raporda bu konuyla ilgili “Dijital para biriminin yıkıcı potansiyelinden ABD’den daha fazla etkilenecek bir ülke yok.” ifadeleri kullanıldı. Analistlere göre CBDC, özellikle yüksek gelirli ülkeler ve ABD için jeopolitik risk yönetiminde bir alıştırmadır.

Banka ayrıca ABD dolarının küresel hakimiyetinin bir gecede devrilemeyeceğine, kilit alanların “daha zayıf” kaldığına inanıyor. Analistler, ticaret anlaşmalarının ve SWIFT ödeme sisteminin savunmasız göründüğünü söyledi.

Bunun yanında ABD’nin parasal hakimiyetini hızla büyüyen dijital alana taşımak için dijital bir dolar projesi başlatması gerektiği savunuldu. Bu konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Dijital dolar üzerine inşa edilmiş bir sınır ötesi ödeme çözümü sunmak, özellikle de yerel finansal sistemin yapısına en az zarar verecek şekilde tasarlanmışsa, küresel ekonomideki proje gücünün önemli bir aracını korumak için oldukça mütevazı bir yatırım olacaktır.”

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın