Joe Biden’dan Kripto Sektörüne Dair İlk Hamle: FinCEN Düzenleme Teklifi Rafa Kaldırıldı!

ABD Başkanı Biden yönetime geldikten sonra kripto endüstrisini nelerin beklediğine dair birçok tartışma oldu. 46. başkan, son hamlesiyle sektöre yönelik umut verici işaretler gösteriyor gibi görünüyor.

Göreve başladıktan kısa bir süre sonra, Joe Biden tüm federal düzenleyici süreçleri dondurdu. Başkan, tüm federal kurumların başkanlarına yönelik yaptığı açıklamada, en az altmış gün boyunca inceleme bekleyen tüm düzenlemelerin 60 günlüğüne dondurulduğu belirtti.

Mutabakat açıkça belirtmese de söz konusu gelişme, eski Hazine Bakanı Steve Mnuchin’in son zamanlarda tartışmalı bir kararı için de geçerli olacak. Geçen ay FinCEN, Amerika Birleşik Devletleri’nde kayıtlı kripto borsaları da dahil olmak üzere para hizmetleri işletmelerinin kendi kendine barındırılan cüzdanlarla iş yapmasını sınırlandırma önerisi yayınladı. Buna göre, bir karşı tarafın barındırılmamış cüzdan kullanması ve işlemin 3.000 doları aşması durumunda, kurallar kripto borsalarının müşterilerinin kimliklerini doğrulamasını gerektirecek. Söz konusu düzenleme yorumlara açıktı ve hızla tepki topladı.

Karara son tepki veren şirket ise VC firması Andreessen Horowitz’di. Bu ayın başlarında şirketten gelen bir blog yazısı, kararı “tatiller kisvesi altında hükümetin kendi yerleşik kural koyma prosedürlerini ihlal eden aceleye getirilmiş, incelenmemiş bir kural” olarak tanımladı. Andreessen Horowitz’in genel ortağı Kathryn Haun, böylesine katı bir kararın başka herhangi bir finans kurumu için geçerli olmadığını ekledi. Kuralın, ele aldığını iddia ettiği sorunlardan herhangi birini çözememenin yanı sıra, Banka Gizlilik Yasası’nın kapsamını genişleterek Dördüncü Değişikliği de ihlal ettiğini sözlerine ekledi.

Artık Biden yönetimi FinCEN kararını bir kenara koyduğuna göre, yeni başkanın kripto düzenlemelerine daha incelikli bir bakış açısıyla yaklaşma şansı var.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.