Jay Clayton İstifa Etti, SEC’teki Son Günü Kripto Para Piyasasında Çöküş ​​Yarattı!

SEC Başkanı, Ripple’a karşı son eyleminin 50 milyar dolarlık kripto para birimi satışını tetiklemesinin ardından Çarşamba günü istifa etti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton, SEC’in başkanı olarak üç yıldan fazla bir süre geçirdikten sonra istifasını ABD başkanı Trump’a sundu. Clayton’ın ofisteki son günü, Ripple’a karşı son eylemi XRP, Ethereum ve Bitcoin’de büyük bir satışı tetiklediği için kripto para piyasasına 50 milyar dolar’dan fazla kayba mal oldu.

Sunulan istifa mektubunda Clayton, yatırımcıları koruma misyonunu özetledi. Başkanlığı altında SEC, kripto para birimlerine karşı katı bir duruş benimsediğini söyleyebiliriz. Clayton, Bitcoin’i bir ödeme sistemi olarak tanıdı ve mevcut ödeme mekanizmalarındaki verimsizlikleri kabul etti. CNBC’e verdiği bir röportajda Clayton, “Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığını, çok daha fazla bir ödeme mekanizması ve depolanmış değer olduğunu belirledik. Mevcut ödeme mekanizmalarımızda verimsizlikler var, bu verimsizlikler Bitcoin’in yükselişine neden olan şeyler.” ifadelerini kullanmıştı.

Görünüşe göre Clayton, Bitcoin ve Ethereum’u bir menkul kıymet olarak tanıma seçeneğini reddederken XRP hakkında farklı bir görüşe sahipti.

Clayton, sessizce istifa ederken, son eylemi, kripto para piyasasında büyük bir satışa neden oldu. XRP, dünyanın en büyük dördüncü kripto para birimi 0.56 dolar’dan 0.23 dolar’a düşerken sadece iki günde %50’den fazla değer kaybetti. XRP şu anda 0.25 dolar civarında işlem görüyor.

Bitcoin ve Ethereum da SEC’in son eylemine tepki gösterdi ve sırasıyla 23.000 dolar ve 600 dolar’ın altına düştü. Kripto para birimlerinin genel piyasa değeri, dün 660 milyar dolar seviyesindeydi, şu an ise 610 milyar dolar civarında. Kripto para birimi piyasası, 17 Aralık’tan bu yana en düşük piyasa değerine ulaştı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.