Japonya’nın Bankacılık Devi MUFG, Blockchain Ödeme Ağı Başlatıyor!

0
197

Japonya’nın en büyük bankacılık kurumlarından biri olan Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), 2021 yılında ABD merkezli teknoloji firması Akamai ile yüksek hızlı blockchain ödeme ağını başlatmaya hazırlanıyor.

MUFG ve Akamai, ortak girişimleri Global Open Network (GO-NET) sayesinde daha ucuz ve daha verimli ödeme hizmetleri sunmayı hedefliyor. GO-NET, ilk olarak 2020’nin ilk yarısında ödeme hizmetlerinin başlatıldığını duyurmuştu. Edinilen bilgilere göre ağ, elektronik cihaz üreticisi Seiko Holdings’in ödeme terminalleri ile bankanın kredi kartı şirketi MUFG NICOS entegrasyonuyla ortaya çıkacak.

Ağ, gelecek yılın Temmuz ayında, müşterilerin bir makine okuyucusuna bir kredi kartı yerleştirerek Japonya’daki bazı satış makinelerinde konserve ve şişelenmiş içecek satın almalarına olanak tanıyan bir hizmet başlatmayı da planlıyor. GO-NET, ödeme platformunun saniyede 100.000 işlemi işleyebileceğini ve bunun VISA’nın saniyede yaklaşık 70.000 işlem kapasitesinin üstünde olduğunu söyledi. GO-NET’e göre platform, küçük ödemeler için saniyede 10 milyon işleme kadar ulaşacak şekilde genişletilebilir.

Mayıs 2018’de kurulan GO-NET, MUFG ve Akamai arasındaki ortak bir girişimin ürünü. Edinilen bigilere göre, ödeme platformunun geliştirilmesinde iki şirket arasındaki işbirliği 2016 gibi erken bir tarihte başladı. MUFG, ağın benimsenmesini artırmak için mevcut finansal hizmetlerinden yararlanılmasını sağlarken, Akamai, GO-NET’in 136 ülkede yaklaşık 280.000 sunucu ve yerel bir cüzdanla birlikte gelen blockchain teknolojisi ile ağın altyapısının oluşturulmasına yardımcı oluyor.

MUFG, birkaç yıldır kendi dijital para birimi MUFG Coin üzerinde çalışıyor. Blockchain ödeme ağının bankanın dijital para girişimi ile ilgili olup olmadığı henüz belirsiz. GO-NET, 2022 yazına kadar ödeme hizmetlerinin Japonya genelinde tamamen işlevsel olmasını bekliyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın