Japonya’nın Bankacılık Devi MUFG, Blockchain Ödeme Ağı Başlatıyor!

Japonya’nın en büyük bankacılık kurumlarından biri olan Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), 2021 yılında ABD merkezli teknoloji firması Akamai ile yüksek hızlı blockchain ödeme ağını başlatmaya hazırlanıyor.

MUFG ve Akamai, ortak girişimleri Global Open Network (GO-NET) sayesinde daha ucuz ve daha verimli ödeme hizmetleri sunmayı hedefliyor. GO-NET, ilk olarak 2020’nin ilk yarısında ödeme hizmetlerinin başlatıldığını duyurmuştu. Edinilen bilgilere göre ağ, elektronik cihaz üreticisi Seiko Holdings’in ödeme terminalleri ile bankanın kredi kartı şirketi MUFG NICOS entegrasyonuyla ortaya çıkacak.

Ağ, gelecek yılın Temmuz ayında, müşterilerin bir makine okuyucusuna bir kredi kartı yerleştirerek Japonya’daki bazı satış makinelerinde konserve ve şişelenmiş içecek satın almalarına olanak tanıyan bir hizmet başlatmayı da planlıyor. GO-NET, ödeme platformunun saniyede 100.000 işlemi işleyebileceğini ve bunun VISA’nın saniyede yaklaşık 70.000 işlem kapasitesinin üstünde olduğunu söyledi. GO-NET’e göre platform, küçük ödemeler için saniyede 10 milyon işleme kadar ulaşacak şekilde genişletilebilir.

Mayıs 2018’de kurulan GO-NET, MUFG ve Akamai arasındaki ortak bir girişimin ürünü. Edinilen bigilere göre, ödeme platformunun geliştirilmesinde iki şirket arasındaki işbirliği 2016 gibi erken bir tarihte başladı. MUFG, ağın benimsenmesini artırmak için mevcut finansal hizmetlerinden yararlanılmasını sağlarken, Akamai, GO-NET’in 136 ülkede yaklaşık 280.000 sunucu ve yerel bir cüzdanla birlikte gelen blockchain teknolojisi ile ağın altyapısının oluşturulmasına yardımcı oluyor.

MUFG, birkaç yıldır kendi dijital para birimi MUFG Coin üzerinde çalışıyor. Blockchain ödeme ağının bankanın dijital para girişimi ile ilgili olup olmadığı henüz belirsiz. GO-NET, 2022 yazına kadar ödeme hizmetlerinin Japonya genelinde tamamen işlevsel olmasını bekliyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.