Japonya Merkez Bankası’ndan Dijital Para Açıklaması!

0
404

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, vatandaşların fikirlerine yönelik dijital para açıklaması yaptı.

Haruhiko Kuroda geçtiğimiz ay merkez bankasının yakın gelecekte kripto para birimi oluşturma planı olmadığına dair bir açıklama yapmıştı. Finans Endüstrisi Bilgi Sistemleri Merkezi’nin 35. Yıldönümü Sempozyumu’nda konuşan Kuroda, stablecoin projelerinin ciddi riskler barındırabileceğini düşünüyor. Kuroda stablecoin ile ilgili fikirlerini şu sözlerle dile getirdi:

“Libra gibi küresel stablecoin’ler (GSC), yasal açıdan uyumluluk ve teknik istikrar sağlamaları halinde birçok kullanıcıya uygun bir ödeme hizmetine dönüşebilirler. Ancak kara para aklama, siber güvenlik, veri koruma, tüketici ve yatırımcı koruması ile ilgili çeşitli konular ve riskler doğru şekilde ele alınmadıkça, kullanıcılar GSC’lerden yeteri kadar faydalanamazlar.”

Merkez bankası başkanı, şu anda kendi dijital para birimlerini geliştirme ihtiyacı duymasa da, dijital para birimlerinin özelliklerini yakında takip ettiklerini itiraf etti. Kuroda:

“Japonya’da, ödenmemiş nakit miktarı hala artıyor ve şu anda resmi dijital para birimine halktan bir talep olduğu görülmüyor. Bununla birlikte Japonya Merkez Bankası, gelecekte resmi dijital para birimine ihtiyaç duyulmasına hazır olmak için bu konuda teknik ve yasal araştırmalar yürütmektedir. Banka ayrıca, resmi dijital para birimlerinin finansal işlemler üzerindeki etkisini de incelemektedir.”

Japonya için durum böyle olsa da dünya üzerinde pek çok ülke, dijital para çıkarma konusunda bir yarışa girmiş durumda.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın