İsviçre Bitcoin Ticaretine Başladı: Gazprombank

Rusya’nın en büyük bankalarından birinin yan kuruluşu olarak bilinen Gazprombank Switzerland, İsviçre düzenleyicilerinin düzenleyici kabulünden sonra Bitcoin (BTC) ticaret hizmetini gerçekleştirdi.

19 Kasım tarihinde açıklanan bir duyuruya göre; Gazprombank, yeni kripto para birimi çözümünü; fintech firması Avalog ve kripto para saklayıcısı Metaco gibi eskilere dayanan ortaklıkları devam ettiren platformlarla iş birliği içerisinde sunmayı düşünüyor.

Gazprombank İsviçre CEO’su olan Roman Abdulin, yeni hizmetin asıl amacının kripto işlemlerini ‘’geleneksel varlıklarla işlem yapmak kadar basit’’ hale getirmeyi düşündüğünü dile getirdi. İşte o sözler:

“Dijital varlıklar, müşterilerimiz ve küresel ekonomi adına giderek daha önemli hale gelecek. Küresel kripto ve blok zinciri ekosisteminin daha da geliştirilmesi için önde gelen İsviçre ve İsviçre merkezli kuruluşlarla birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

Gazprombank’ın İsviçre merkezi, ilk BTC işlemlerini aktifleştirmenin yanı sıra, bankanın sanal varlık hizmet sağlayıcıları (VASP’ler) için yasal uyumluluğa dikkat eden; büyük bir endüstri birliği olan OpenVASP’in arasına girdiğini duyurdu.

2019 senenin sonlarına doğru piyasaya sürülen OpenVASP, VASP’lere Finansal Eylem Görev Gücü yardımıyla getirilen; ‘’seyahat kuralı’’ olarak adlandırılan Kara Para Aklamayı Önleme yönetmeliğine uyum sağlama konusunda destek vermeyi amaçlamaktadır. Açıklananlara göre Gazprombank, İsviçre ve İsviçreli kripto broker’ı olan Sygnum gibi büyük endüstri firmaları ile OpenVASP’in arasına katılan ilk bankacılık kurumu olmuştur.

Gazprombank İsviçre üzerinde oluşan bu gelişmeler; bankanın İsviçre Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu’ndan kurumlara ve kurumsal müşterilere Ekim 2020 tarihinin sonlarına doğru kripto saklama ve ticaret hizmetlerini tanıtmak amacıyla kabul almasından sonra geldi.

Rus Bankalarından Bitcoin Ve Altcoin Atılımı Gelirken Hükümet Kısıtlama Gerçekleştiriyor!

Tamamen Rusya merkezli Gazprombank’a ait olan Gazprombank İsviçre, 2018 yılından bu yana kripto hizmetlerini aktifleştirmeye hazırlanıyor. Gazprombank, yurtdışında kripto ve Blockchain ile alakalı hizmetler için deneme gerçekleştiren tek Rus bankası olmamaktadır. Eylül 2020 tarihinde ise ülkenin en büyük devlet bankası olan Sberbank; İsviçre’deki yan kuruluşu yardımıyla emtia ticareti finansmanı için Blockchain tabanlı bir platforma katılım gösterdi.

Rus bankaları yurtdışında kripto hizmetlerini aktifleştirmek için sabırsızlanarak, acele karar verirken Rus milletvekilleri kripto endüstrisine daha fazla sınır getirmeye çalışıyor. 2021 yılında kripto ödemelerini resmi olarak yasaklamanın yanında Rus yetkililer, yıllık yaklaşık 600.000 dolarlık kripto işlemlerinin söylenmediği durumlarda ise hapis cezasına çarptırılmasını istiyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.