İsveç’in Kendi Dijital Parası Test Aşamasına Hazırlanıyor

Kendi kripto parasını piyasaya çıkarma işi son zamanlarda adeta bir yarışa dönüştü. Şirket olarak Facebook, ülke olarak ise Çin bu yarışta öncü olarak yer alıyor. Hala geliştirilme aşamasında olan bu dijital paralar henüz piyasaya sürülmemiş olsa da, daha şimdiden pek çok kez gündem olmayı başardı. Söz konusu yarışa katılan en güncel isim İsveç oldu.

İsveç’de, 2017 yılında yetkililer tarafından dijital para için araştırmalar başlatılmıştı. Böyle bir yola girilmesinin sebebi ise ülkedeki nakit kullanımının azalmaya başlamasıydı.

Şu an İsveç Merkez Bankası, e-krona olarak adlandırılan dijital para birimi için bir pilot platform oluşturma hazırlığında. Merkez bankası, bu proje için Accenture ile ortaklık kurmayı planlıyor. Edinilen bilgilere göre, bu işbirliği önümüzdeki yılın sonuna doğru resmileşecek.

Merkez bankası tarafından, E-krona test projesinin temel amacının, bankanın e-krona için teknoloji tarafının anlaşılmasını genişletmek olduğu belirtildi.

Accenture, bu projede kartlar ve akıllı telefonlardan e-krona işlemleri sunacak bir platformun geliştirilmesi konusunda katkı sağlayacak. Dijital para oluşturma yarışında sizce yeni isim hangi ülke olacak? Görüşlerinizi aşağıda bizimle paylaşabilirsiniz!

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.