İşveç Merkez Bankası Yöneticisi: Bitcoin’in Popülaritesi Arttıkça Daha Sert Düzenlemelerle Karşılaşacak

İsveç Merkez Bankası yöneticisi, Bitcoin’in büyümeye devam eden saf popülaritesi göz önüne alındığında daha sert düzenlemelerle karşı karşıya kalacağını söyledi. Riksbank Başkanı Stefan Ingves, “Bir şey yeterince büyüdüğünde, tüketici çıkarları ve kara para aklama gibi faktörler devreye giriyor” dedi.

Bitcoin için Daha Sert Düzenlemeler Bekleniyor

İsveç Merkez Bankası Riksbank’ın yöneticisi Stefan Ingves Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin salt popülariteleri nedeniyle düzenleyici gözetimden kaçmalarının pek mümkün olmadığını söyledi.

Düzenleyiciler, bitcoin ve diğer kripto para birimleri hakkındaki endişelerini dile getirseler de, kripto paralar popülerlik kazanmaya devam ediyor. Kriptolar müşterilerine kripto yatırımları sunan Goldman Sachs ve Morgan Stanley de dahil olmak üzere dünyanın en büyük finans kurumlarını bu mücadeleye katılmaya ikna etmişler gibi görünüyor. Artan sayıda işletme zaten bir ödeme şekli olarak bitcoin’i kabul ediyor, kripto ile ilgili hizmetler sunuyor ve BTC’yi bilançolarına dahil ediyorlar.

Goldman Sachs geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in yeni bir varlık sınıfı haline geldiğini ve kripto para birimi için büyük kurumsal talep gördüğünü söyledi. Bitcoin’in piyasa değeri son zamanlarda bir trilyon doları aştı. Ingves bu gelişmeler hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Bir şey yeterince büyüdüğünde, tüketici çıkarları ve kara para aklama gibi faktörler devreye giriyor. Dolayısıyla düzenlemenin gerçekleşeceğine inanmak için yeterince sebep var.”

İsveç Finansal Piyasalar Bakanı Asa Lindhagen da hükümetin kripto borsaları için standartları sıkılaştırmaya çalıştığını açıkladı. Bununla birlikte, kripto para birimleri kullanılarak kara para aklama riskini ele almak için diğer hükümetlerle sınır ötesi işbirliğinin gerekli olduğuna işaret ederek bunun “uluslararası düzeyde devam eden bir çalışma” olduğunu vurguladı.

Bu açıklamalara ek olarak Riksbank Başkan Yardımcısı Per Jansson Salı günü, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatlarının aşırı derecede dalgalanmaya devam ettiği ve gerçek değerlerini destekleyen “somut veya önemli hiçbir şeyin” olmadığı konusundaki endişelerini dile getirdii.

Kaynak : News Bitcoin


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.