Ocak 1, 2020

İşten Çıkarılan Çalışan, İntikam Almak İçin Firmadan 182 Bitcoin Çaldı!


Kripto para birimleri ilk olarak 2009 yılında Bitcoin lansmanıyla tanıtıldı ve o günden beri pekçok dijital para birimi piyasaya sürüldü. Bu gelişime paralel olarak hacker sayılarında da bir artış yaşandı. Sık sık hacker olaylarını sizlerle paylaşıyoruz ama bu kez diğerlerinden biraz farklı bir haberle karşınızdayız.

İsmi paylaşılmayan fransız teknoloji girişimcisi, “intikam planı” kurup, 1,3 milyon dolar değerinde ki Bitcoin’i çaldığı iddiasıyla tutuklandı. Diğer hacker olaylarından farklı olarak bu kez, hırsızlık olayını gerçekleştiren şüpheli; hırsızlık sebebi olarak işte çıkarılma sürecindeki aşağılanmasını öne sürdü.

Yerel gazete Le Parisien’in 28 Aralık tarihinde paylaştığı habere göre, adı paylaşılmayan kişi, kara para aklama ve dolandırıcılık yoluyla veri işleme sistemlerine erişim sağlaması gerekçesiyle hakim tarafından suçlu bulundu. Adı bilinmeyen kişinin, 2013’te kurulan yeni nesil Fransız teknoloji firmasının çalışanı olduğu belirtildi.

1,3 milyon dolara denk gelen 182 Bitcoin’i çaldığı belirtilen şüpheli, her şeyi planlamış gibi görünüyor. Firma yöneticileri Aralık 2018 ve Ocak 2019 arasında, Bitcoin varlıklarının azaldığını fark etmeye başladıkları sırada plan geçerliliğini kaybetti diyebiliriz.

Bu olayların ardından siber araştırma, şüpheli için arama emri çıkardı ve 20 Aralık’ta Calvados’tan Fransa’ya dönerken şüpheli tutuklandı. Paris savcılığı tarafından şüphelinin tutuklu yargılanması için devam eden mahkeme süresince, şahısa seyahat kısıtlaması getirildi.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?