İşte Milyarder Mark Cuban’ın Bir Blockchain Projesine Yatırım Yapmadan Önce Aradığı Şey!

NBA takımı Dallas Mavericks’in milyarder yatırımcısı ve sahibi Mark Cuban, Hindistan’daki blockchain girişimi Polygon’a yaptığı son yatırımı açıklamasının ardından son zamanlarda haberlerde sıklıkta yer aldı. Cuban, son iki yılda kripto ve blockchain alanında oldukça aktif, yatırımları için belirli para birimlerini ve çekici girişimleri seçiyor.

[irp posts=”27642″ name=”MATIC, Mark Cuban’ın Polygon’a Yatırım Yapmasıyla Yükselişe Geçti”]

CNBC’ye konuşan milyarder, farklı blockchain projelerini karşılaştırmanın ardındaki sırlarından birkaçını açıkladı. Cuban için blockchain projesi seçiminde en önemli faktörlerden biri; akıllı sözleşmelerin uygulanmasıdır. Cuban, her bir blockchainin, kripto para birimi işlemlerinin hızı ve maliyetinin ötesindeki yeteneklerine atıfta bulunarak:

“Çoğu insan, Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) ile karşılaştırıldığında hıza ve maliyete bakıyor. Bu faktörler önemli olsa da, ben blockchainlere, akıllı sözleşmeler yoluyla geliştirme platformlarına sahip ağlar olarak bakıyorum.”

Bazı insanlar blockchainlerin yalnızca kripto para birimi işlemleri için kullanıldığını düşünse de, Ethereum gibi platformlar potansiyel olarak bundan çok daha fazlası için kullanılabilir. Bu nedenle Cuban, yatırım yapmadan önce sadece hız ve kullanım maliyetinden ziyade her bir blockchain için olası kullanım durumlarına bakar.

Cuban daha önce de Ethereum gibi blockchain projelerine olan beğenisini dile getirmişti. Bunun yanı sıra, akıllı sözleşmeler yürüten Ethereum ağı, merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarının yanı sıra NFT’ler olarak adlandırılan non-fungible token’lara da ev sahipliği yapıyor. Ek olarak, Ethereum blockchaini, yerel kripto Ether’in yanı sıra, birkaç farklı proje için kripto token’larını da barındırıyor.

Sonuç olarak, milyarder Mark Cuban Ethereum’u internete benzetiyor. Blockchaini; farklı platformları, DeFi projelerini, sosyal medya sitelerini ve çok daha fazlasını barındırabilir. Ethereum blockchaini bir dizi ekonomik görevi yerine getirebilir ve tamamen işlevsel bir altyapı platformu olarak hizmet eder.

Ethereum’un Ağ Etkisi

İlginç bir şekilde Cuban, Ethereum’un ağ büyümesini destekleyen iyi tasarlanmış geliştirme ve işlem ekosisteminden de bahsediyor. Cuban, “en aktif geliştiricilere sahip olan ve kullanıcıları için önemli fayda sağlayan uygulamalar oluşturan bu tür platformların bir ağ etkisine sahip olacağını” belirtiyor.

Ayrıca, Ethereum ağı, ağda işlem yapan kullanıcılardan önemli ücretler alır. ETH, DeFi veya NFT içeren herhangi bir işlemi işlemek için kullanıcıların blockchain madencilerine bir miktar ücret ödemesi gerekiyor. Cuban, böyle bir modelin mükemmel bir finansal anlam ifade ettiğini düşünüyor çünkü “ücretlerin nasıl dağıtıldığına bağlı olarak, bastıkları tokenlerin değerlerini artıran gerçek bir gelir akışı yaratabilir”.

Cuban, en son yatırımını, ağ tıkanıklığı sorunlarına ve ölçeklenebilirliğe odaklanan Ethereum ağı için Katman 2 ölçeklendirme çözümleri sunan Polygon blockchain ağına yaptı. Bunun dışında DeFi firmaları ve NFT platformu da Cuban’ın yatırım portföyünün bir parçasıdır. Ayrıca ünlü milyarderin Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) alanlarında da doğrudan yatırımları var.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.