Eylül 24, 2022

İşte Haftanın En Çok Konuşulan Üç Kripto Para Gelişmesi!


Son güncellenme : 24.09.2022 - 13:54

Kripto para piyasası geride bıraktığımız her hafta öne çıkan birtakım haberler üretmeyi başarıyor. Geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeler ise daha çok düzenleyicilerle olan gelişmeleri kapsıyordu. ABD Kongre üyeleri, algoritmik stabilcoin’leri yasaklayan yasa teklifi önerirken, çarpıcı gelişmeler devam etti. Öte yandan Wintermute şirketi ise 160 milyon dolarlık bir saldırıya uğradı. İşte geçtiğimiz haftanın dikkat çeken başlıkları.

Wintermute Şirketinin Kripto Cüzdanında 160 Milyon Dolar Çalındı

Salı günü, piyasa yapıcı firma Wintermute, Ethereum sakladıkları cüzdan adresinin 160 milyon dolarlık bir saldırıya uğradığını açıkladı. Olay, firmanın, doğası gereği hırsızlığa karşı savunmasız olduğu tespit edilen bir kripto “boş adres” tekniğiyle gerçekleştirildi. Adres, Profanity adlı bir araçla oluşturuldu. Saldırıdan önce, 1 inçlik bir güvenlik ifşa raporu, bilgisayar korsanlarının GPU yongalarını kullanarak tüm Profanity tabanlı adreslerin özel anahtarlarını hesaplayabildiğini ortaya çıkardı.

Koinfinans.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, Wintermute’un özel adresi, kasasında yönetici hesabı olarak kullanılarak saldırıya uğradı. Özel anahtarı çıkaran bir hacker, belirli adresi ele geçirebildi ve ardından Wintermute’un kasasını boşaltmak için yönetici ayrıcalığını kolaylıkla kullandı. Wintermute, bilgisayar korsanından çalınan fonları iade etmesini istedi ve 16 milyon dolarlık bir ödül teklif etti. Şu ana kadar failden bir haber alınamadı.

ABD Kongre Üyelerinden Algoritmik Stabilcoin’leri Yasaklama Teklifi

Bazı ABD Kongre üyeleri, stabilcoinler için federal bir çerçeve oluşturmak için bir yasa tasarısı önerdi. Tekliflerden biri, “endojen teminat” veya stabilcoin ihraççılarının kendi başlarına oluşturdukları dahili teminat tarafından desteklenen algoritmik stabilcoinlerin yasaklanmasını içeriyor. Bu tür kripto para destekli stabilcoinler, değeri bir algoritma kullanılarak desteklenen, şu anda çökmüş olan TerraUSD’ye (UST) benzer şekilde çalışan varlıkları ve projenin kendi varlığı olan LUNA’yı içermektedir.

Tasarı kabul edilirse, algoritmik stabilcoin’ler iki yıl boyunca yasaklanacak ve dolar cinsinden stabilcoin’lerin nakit veya ABD Hazine bonoları gibi yüksek likit varlıklarla desteklenmesini zorunlu kılacak. Tasarı ayrıca, uygun düzenleyicilerin onayı olmadan piyasaya sürülen stablecoin ihraççılarının beş yıl hapis ve 1 milyon dolar para cezası ile cezalandırılmasını öneriyor.

CTFC’den DAO Üyeleri için Ağır Suçlamalar

22 Eylül’de, merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) ile ilgili bir başka düzenleyici gelişme yaşandı. ABD düzenleyici Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Ooki adlı bir DAO’ya projenin yasadışı bir şekilde vadeli işlem borsası yürüttüğünü iddia ederek resmen şikayette bulundu.

Şikayet, Kaliforniya Kuzey Bölgesi için ABD Bölge Mahkemesine sunuldu ve DAO’nun yasadışı faaliyetlerde bulunan tüzel kişiliği olmayan bir dernek olduğu iddia edildi. Şikayet ayrıca, projenin yönetişim kararlarına yerel token’ı ile oy veren Ooki DAO üyelerinin, DAO’nun eylemlerinden bireysel olarak sorumlu olduğunu iddia etti. The Block’un bir raporuna göre bu durum, hukuk uzmanları arasında bir tartışmaya yol açtı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : The Block

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?