Aralık 24, 2020

İşte 2020 Yılında Hack’lenen Kripto Para Borsaları! Neden 2019’a Kıyasla Daha Az?

2020 yılında, beş büyük dijital borsaya siber saldırı işlemi gerçekleşti. Dört saldırı, dijital para biriminin çalınmasıyla sonuçlanırken, birinde müşteri verilerini çalındı. Toplamda 286.933.760 dolar değerinde dijital para ve 200 adet müşteri verisi çalındı.

2020’de (5) gerçekleşen hack’lerin miktarı, 2019’da gerçekleşen hack sayısından (12) %58 daha düşük ve 2020’de çalınan para miktarı (286.933.760 dolar) toplamdan yaklaşık %2 daha az. 2019’da dijital para borsalarından çalınan para miktarı 292.665.886 dolar’dı.

Peki neden 2020’de daha az dijital para borsası hack’lendi? Bunun çeşitli nedenleri var, dijital para borsaları artık saldırganlar için birincil hedef değil. Günümüzde çoğu dijital para borsasının sıkı politikaları, daha iyi güvenliği ve yasa uygulayıcı yetkililer ile blockchain analitik firmalarıyla ilişkileri yasadışı bir şekilde borsadan çıkan veya borsaya giren fonları izlemelerine izin veriyor. Bununla birlikte, bir dijital borsa saldırganının yakalanma olasılığı geçmişte olduğundan çok daha yüksek.

İkinci neden DeFi platformlarını saldırganlar için birincil hedef haline gelmesi. Bu platformların birçoğu KYC’ye çok az ihtiyaç duyuyor veya hiç gerek duymuyor, henüz emekleme aşamasında ve çok güvenli bir teknik altyapıya sahip değiller, bu da bir saldırganın fark edilmeden para çalmasını çok daha kolay hale getiriyor.

Şimdi 2020 dijital para borsa hack’lerine daha detaylı bakalım.

Altsbit

5 Şubat’ta İtalyan dijital para borsası Altsbit, yetkisiz bir kimsenin Altsbit sıcak cüzdanlarına erişim sağlaması ve kripto paraları çalması üzerine saldırıya uğradı. Saldırı 6.929 BTC, 23.21 ETH, 3.924.082 ARRR, 414.154 VRSC ve 1066 KMD’nin kaybıyla sonuçlandı. Bu miktarlar önemsiz görünse de, Altsbit hazinesinin önemli bir parçasıydı, o kadar ki, saldırı gerçekleştikten sonra Altsbit platformunu kapattı. Saldırı sırasında fonlar yaklaşık 70.000 değerindeydi.

Coincheck

2 Haziran’da Coincheck, üçüncü bir tarafın platformun alan kayıt hizmetine erişim kazandığını ve Coincheck kullanıcısının e-posta adreslerini ve kişisel verilerini elde edebildiğini duyurdu. Coincheck, saldırganın elinde olabilecek kişisel verilerin, kullanıcının adı, kayıtlı adresi, doğum tarihi, telefon numarası, ve 31 Mayıs – 2 Haziran arasında Coincheck’e gönderdikleri e-postaların içeriği olduğunu söyledi.

Cashaa

10 Temmuz’da, Birleşik Krallık merkezli OTC borsası Cashaa, 336 BTC için hack’lendi. Hack, bir OTC işlem yöneticisi, Cashaa’nın kendisine sağladığı sistemlerin çalışmadığını iddia ettiğinde ve iş görevlerini kişisel bilgisayarından gerçekleştirmesini istediğinde meydana geldi. Kısa bir süre sonra, hacker’lar Cashaa çalışanının bilgisayarının kontrolünü ele geçirdi ve 336 BTC’yi Cashaa borsasının sıcak cüzdanından kendi kişisel cüzdanlarına taşıdı.

Eterbase

Eylül ayının başlarında, Slovakya merkezli dijital para borsası Eterbase, altı dijital para birimi olan BTC, ETH / ERC-20, XRP, TRON (TRX), Tezos (XTZ) ve Algorand (ALGO) ile sonuçlanan sıcak cüzdan saldırısı yaşadı. ETH / ERC-20 cüzdanından 3.945.664 dolar, XTZ cüzdanından 471.559 dolar, ALGO cüzdanından 406.620 dolar, XRP cüzdanından 339.573 dolar, BTC cüzdanından 114.954 dolar ve borsanın TRX sıcak cüzdanınan 45.148 dolar çalındı.

KuCoin

Eterbase’in saldırıya uğramasından sadece iki hafta sonra, dijital döviz borsası KuCoin, 275 milyon dolarlık hırsızlıkla sonuçlanan sıcak cüzdan saldırısı yaşadı. Saldırgan, KuCoin sıcak cüzdanından ETH ve birkaç ERC-20 token’ının yanı sıra 14.713 BSV, 26.733 LTC, 18.495.798 XRP, 999.160 USDT, 1.008 BTC, 9.588.383 XLM ve 199.038.936 TRX çalmayı başardı. Doğrulanmamış olmasına rağmen, KuCoin’in kurucu ortağı ve CEO’su Johnny Lyu, çalınan fonların %84’ünün kurtarıldığını söylüyor.

Umuyoruz ki, 2021 yılında işler daha da iyiye gider ve “dijital para borsası hack’lendi” konulu bir haber yapmak durumunda kalmayız.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?